
Viac ako dve stovky kritických novorodencov vypiplú ročne pracovníci Jednotky intenzívnej starostlivosti novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach. Zachraňujú život deťom, ktoré prichádzajú na svet nevyvinuté, často s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou. Novorodenci vážiaci poldruha kila by nemali šancu prežiť. Takýchto detí sa v Košiciach rodí do roka vyše osemdesiat. Najmenšie, ktoré sa v košickom perinatologickom centre podarilo zachrániť, vážilo iba 540 gramov.
FOTO PRE SME – VERONIKA JANUŠKOVÁ
KOŠICE – Existencia Jednotky intenzívnej starostlivosti novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach je vážne ohrozená. Dôvodom je jeho nové financovanie, ku ktorému sa pristúpilo v apríli.
„Podľa nového cenového výmeru dostávajú perinatologické centrá od apríla 42-tisíc korún na pacienta, my však máme o rovných tridsaťtisíc menej. Dôvodom je rozhodnutie ministerstva zdravotníctva, ktoré nás v pripravovanom výmere nezahrnulo medzi perinatologické centrá. Dvanásťtisíc korún, ktoré na pacienta dostávame, je žalostne málo a nepostačuje na liečbu takých závažných stavov, s akými sa tu bežne stretávame. Navyše nedonosené deti musíme liečiť pomerne dlho. Sú to celé týždne, neraz i dva-tri mesiace,“ hovorí primárka novorodeneckého oddelenia Kamila Ilgová.
Ďalším negatívom je podľa jej slov objednávka výkonov zo strany zdravotných poisťovní.
„Dvadsaťsedem pacientov zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne je príliš nízky limit. Mesačne ich tu máme celkovo viac ako stovku. My nemáme chronických pacientov ako iné pracoviská, žiadneho si nemôžeme objednať na neskôr. Okamžitá zdravotná starostlivosť je nielen otázkou zdravia, ale často života a smrti,“ dodáva primárka.
Špecializované pracovisko funguje už bezmála desať rokov. Za perinatologické centrum bolo ministerstvom zdravotníctva vyhlásené v roku 1997 spolu s ďalšími štyrmi na Slovensku, ide o pracoviská v Bratislave, Banskej Bystrici, Nových Zámkoch a Martine. Roky poskytovalo a naďalej poskytuje špecializovanú zdravotnú starostlivosť rizikovým novorodencom z celého východného Slovenska. A to aj napriek tomu, že neonatologický výbor pred časom rozhodol o vzniku perinatologického centra v Prešove. To síce od januára oficiálne existuje a podľa cenového výmeru dostáva 42-tisíc korún na pacienta, ale funguje prakticky len na papieri.
„Prešovské perinatologické centrum zatiaľ nemá potrebné kapacitné a prístrojové vybavenie, a tak patologických novorodencov vozia naďalej k nám,“ poznamenáva MUDr. Ilgová.
Podľa riaditeľa FNsP Róberta Rolanda je súčasná situácia nepochopiteľná a chce veriť tomu, že ide o chybu, ktorá sa v krátkom čase napraví.
Podľa hovorcu ministerstva zdravotníctva Martina Urmaniča už ministerstvo o probléme rokuje a podľa všetkého ho bude riešiť novelou cenového opatrenia, ktorá zohľadní reálne finančné náklady košického perinatologického centra. Prijatá by mohla byť v priebehu mesiaca, mesiaca a pol, pričom bude naprávať i ďalšie horúce problémy, napríklad oblasť pľúcnej chirurgie.
JAROSLAVA GAJDOŠOVÁ