BETLEHEM – Päť týždňov a štyri dni trvala vojna nervov v Betleheme. Obliehanie Chrámu narodenia Pána sa začalo uprostred prudkých bojov. Skončilo sa včera pokojne, keď Palestínčania ráno svätostánok opustili. Ku koncu sa v komplexe zdržiavalo ešte vyše 130 ľudí, medzi nimi palestínski policajti, kresťanskí duchovní a zahraniční aktivisti.
Začalo sa to 2. apríla, v piaty deň izraelskej ofenzívy na západnom brehu Jordánu. Na Námestí jasličiek v Betleheme sa stretli izraelskí vojaci a Palestínčania. Okolo 30 ozbrojených palestínskych bojovníkov hľadalo úkryt a silou zbraní si vynútilo vstup do františkánskeho kláštora. Nasledovalo ich okolo 170 Palestínčanov, policajtov a civilistov. Izraelská armáda areál obkľúčila. Ostreľovači zaujali svoje postavenie. Scéna dlhodobej konfrontácie bola pripravená.
Prvá obeť obliehania bola zrejme aj tou najtragickejšou. Sámira Ibráhíma Salmána zastrelili izraelskí vojaci na ceste do práce. Bol zvonárom v bazilike a zomrel len pár krokov od ich vstupných dverí.
Postupne chrám niektorí opustili a včera z neho na základe plánu medzi Izraelom a Palestínčanmi odišli aj posledných 130 osôb.
Trinásť ľudí z izraelského zoznamu hľadaných osôb podozrivých z terorizmu – väčšinou členov skupín Brigády mučeníkov al Aksá a Hamas – odletelo britským vojenským lietadlom na Cyprus, odkiaľ majú byť odvezení do zatiaľ nemenovaných európskych štátov.
Dvadsaťšesť menej nebezpečných radikálov dorazilo do pásma Gazy a 84 civilistov mohlo po krátkom výsluchu slobodne odísť. Ako poslední opustili baziliku desiati zahraniční mieroví aktivisti, ktorých vojaci museli z komplexu násilím vyvliecť.
Dohodu o skončení päťtýždňového obliehania privítal aj palestínsky vodca Jásir Arafat. „To, čo sme dosiahli, je veľmi významný krok,“ vyhlásil. (čtk, kl)