BRATISLAVA – Ústavný súd rozhodol, že na zasadnutiach miestnych zastupiteľstiev si občania môžu zhotovovať záznamy, napríklad na video – bez povolenia.
Ústavný súd sa tým zaoberal preto, lebo Mestské zastupiteľstvo v Dubnici nad Váhom nedovolilo M. Kurincovi a A. Šurlákovi filmovať jeho zasadnutie.
V júni 2000 mali dubnickí poslanci rokovať o zvýšení poplatkov za odvoz odpadu a medzi ďalšími bodmi programu bol aj návrh rozpočtu mesta na ďalší rok a návrh odmeny pre primátora a jeho zástupcu.
Dvaja občianski aktivisti oznámili oficiálnou cestou, že budú rokovanie nakrúcať.
Dubnický primátor Štefan Štefanec (HZDS) nechal pred zrakmi takmer 200 ľudí poslancov hlasovať o znemožnení filmovania. Keď poslanci primátorovu požiadavku odhlasovali, vyzval mestského policajta, nech vykoná „opatrenia, aby z tohto zastupiteľstva nebol robený záznam“.
Primátor vychádzal z rokovacieho poriadku, do ktorého si dubnickí poslanci odhlasovali v apríli 2000 paragraf, že o nahrávaní zasadnutia zastupiteľstva rozhodujú oni sami.
Na Ústavnom súde mesto argumentovalo aj tým, že zvukový záznam robí samo. Na základe neho sa vyrobí zápisnica. Uznesenia zastupiteľstva sa zverejňujú na vývesnej tabuli.
Dubnica predložila súdu svoju zápisnicu zo sporného rokovania a aj svoje vyjadrenie, no ukázalo sa, že fakty z oboch spisov sa líšia. Dôkaz, ako poslanci naozaj hlasovali, podali napokon samotní aktivisti, ktorí mali videozáznam podávajúci svedectvo až do okamihu zákazu.
Súd skonštatoval: „Údaje o tom, aký bol výsledok hlasovania, sú v troch rôznych prameňoch, ktoré má Ústavný súd k dispozícii, rozličné.“ Súd zistil, že videozáznam a zápisnica sa rozchádzajú aj v tom, o čom dal primátor vlastne hlasovať a v ďalších veciach.
Ústavný súd rozhodol, že mestskí poslanci porušili ústavné práva Kurinca a Šurláka a zrušil novelu rokovacieho poriadku, ktorá robenie záznamu podmieňovala súhlasom zastupiteľstva.
PETER KUNDER