BRATISLAVA - Investovanie do zahraničných papierov sa zásluhou astronomického rastu cien na akciových trhoch v USA a rozvoju internetu stalo jedným z najrozšírenejších spôsobov zhodnocovania voľných finančných prostriedkov. Ako každá iná investícia aj nákup cenných papierov na zahraničných trhoch má svoje úskalia.
Wall Street sa na Slovensko dostala len nedávno
Ešte do konca minulého týždňa pôsobili na Slovensku dve spoločnosti, ktoré ponúkali možnosť aktívneho obchodovania na amerických kapitálových trhoch prostredníctvom internetu - Online Investor Slovakia a Bonus Invest. Činnosť prvej z nich je už po včerajšom rozhodnutí Úradu pre finančný trh minulosťou a Bonus Invest tak ostal jedinou spoločnosťou ponúkajúcou obchodovanie na akciovom trhu v USA.
Svojou ponukou služieb sa obe spoločnosti zaraďovali do kategórie tzv. diskontných brokerov, ktorí si za obchody s cennými papiermi účtovali najnižšie ceny. Ich realizáciou boli poverení zmluvní partneri v USA. Príkazy klientov Online Investor Slovakia uskutočňovala na amerických akciových trhoch spoločnosť A. B. Watley, vybavená najmodernejšou technológiou. A. B. Watley si za svojho partnera zvolila v minulom roku aj Bonus Invest, ďalším jej spolupracovníkom je E*Trade, jeden z najväčších internetových brokerov v USA.
Odporúčania analytikov - lepšie je ich ignorovať
Pri nákupe akciových titulov v USA znášajú investori všetky riziká spojené s výkyvom trhov. Ich odolnosť voči pohybom cien je limitovaná ich skúsenosťou a profesionálnymi znalosťami, ako aj schopnosťou predvídať ďalšie zmeny cien.
Kým rapídny rast cien amerických akciových titulov prilákal na trhy obrovský počet drobných investorov, motivovaných vidinami ďalšieho zvyšovania cien, od marca minulého roku sa situácia obrátila v ich neprospech. V priebehu niekoľkých mesiacov stratila väčšina obchodovaných emisií viac ako polovicu svojej predchádzajúcej hodnoty, na čo doplatili predovšetkým drobní investori, ktorí nemali možnosť hedgingu, t. j. poistenia sa proti nepriaznivému zvratu na finančnom trhu.
Vývoj na akciovom trhu ukázal, že spoliehanie sa na odporúčania prestížnych investičných analytikov a guruov akciových trhov nie je spoľahlivou stratégiou k ľahkým ziskom. Skôr naopak. Investori, rozhnevaní príliš pesimistickými odhadmi renomovaných analytikov v najväčších bankových domov, v nich dnes vidia hlavnú príčinu ich finančného neúspechu. Do marca minulého roku bolo takmer pravidlom, že každý nový akciový titul na burzovom trhu sprevádzli veľmi optimistické predpovede ďalšieho vývoja. Silné nákupné odporúčania analytikov potom spôsobili, že ceny akcií raketovo vzlietli o stovky percent nahor, aby už o niekoľko dní ich trhová hodnota predstavovala len zlomok ceny, pri ktorej sa na trh uvádzali.
Kolektívne investovanie = profesionáli „amatérom“
Alternatívou individuálneho investovania do akciových (a iných finančných nástrojov) je kolektívne investovanie, ktoré kombinuje znalosti profesionálnych investorov s diverzifikáciou - rozložením investičných rizík.
K nemu dochádza, keď hodnota portfólia investora nie je závislá len od vývoja ceny jedného alebo len pár akciových titulov, ale rozsah investícií umožňuje zostaviť takú množinu finančných nástrojov, ktoré pri akceptovateľnej miere nevyhnutného rizika poskytujú maximálny výnos.
Prostredníctvom kolektívneho investovania sa Slováci majú možnosť dostať na zahraničné finančné trhy pomocou podielových fondov. Ich počet na Slovensku v súčasnosti dosahuje niekoľko desiatok. Výhody kolektívneho investovania sú pre „amatérskych“ hráčov na trhoch evidentné - kým väčšina „hráčskych“ portfólií drobných investorov vykázala za uplynulé mesiace výrazné znehodnotenie, časť podielových fondov dokázala pre svojich podielnikov zarobiť veľmi atraktívne výnosy.
Podielové fondy majú na rozdiel od menších investorov výhodnejšie podmienky pri investovaní v jednotlivých segmentoch finančného trhu (kapitálový trh, peňažný a devízový trh) a ich výkonnosť je spravidla vyššia. Manažéri fondov a finanční poradcovia však „povinne“ pripomínajú, že výnosy dosiahnuté v predchádzajúcom období nie sú žiadnou garanciou ďalšieho vývoja. Podľa nich je pri voľbe jednotlivého podielového fondu výhodnejší pohľad na niekoľkoročný vývoj, ktorý je objektívnejším kritériom pre hodnotenie úspešnosti stratégie portfóliových manažérov.
Riziko je súčasťou každej investície
Investovanie na kapitálových trhoch je rovnako ako každá iná investícia spojené s určitou mierou rizika - predvídateľného aj nepredvídateľného. Do druhej kategórie patrí predovšetkým zlyhanie ľudského faktora a nedodržiavanie predpisov, ako sa to stalo v prípade českej spoločnosti Private Investors, najväčšieho internetového brokera v krajine. Obchodovanie na finančných trhoch je podnikanie ako každé iné. A aj v ňom platí, že úspech nie je jeho samozrejmou súčasťou.
MICHAL NALEVANKO