
Ročný prírastok dreva je vyšší ako ťažba. Šéf SCP Ružomberok Liška: „Otvára sa možnosť výstavby novej fabriky.“ FOTO - TASR
och ceny surovín prudko klesli.
„Situáciu na trhoch charakterizujú prudké turbulencie, čo si vyžaduje úpravu cien našich hotových výrobkov smerom nadol. Pre každého výrobcu je to zvlášť nepríjemné, pretože až v druhom polroku minulého roku sa nám podarilo zásadnejšie reagovať na podstatný nárast cien surovín a už je tu obdobie, keď treba ceny opäť znižovať,“ povedal obchodný riaditeľ Harmaneckých papierní Marcel Fábry.
Situácia je podľa neho zatiaľ riešiteľná aj formou rôznych akcií, bonusov a množstvových rabatov pre veľkoobchodníkov, a teda nie priamo znížením cien. Po dvoch až troch mesiacoch sa ukáže, či je trend na trhu so surovinami dlhodobejší a vyžiada si zásadné cenové opatrenia.
Severoslovenské celulózky a papierne (SCP) Ružomberok už boli nútene ceny znížiť v priemere o päť až desať percent. „Pre nás to jednoducho znamená, že hospodársky výsledok, ktorý sme dosiahli za prvé štyri mesiace, bude neporovnateľný s tým za osem zostávajúcich. Z nich totiž bude priemerný mesiac výrazne slabší ako priemer v prvom štvrťroku,“ skonštatoval prezident SCP Ján Liška.
Starosti priniesol aj rozmach zahraničných obchodných reťazcov. Hypermarkety podľa Fábryho na jednej strane znamenajú výhody vo forme vyšších dodávok, ale reťazce zároveň stále viac presadzujú predaj produktov pod vlastnou značkou - privat label. Robia tak najmä pri rýchloobrátkovom tovare (toaletný papier, papierové vreckovky). „Tento tlak je čoraz silnejší. Buď sa mu podriadime, alebo tovar vezmú od niekoho iného,“ skonštatoval Fábry. Dnes totiž pre reťazce nie je žiadny problém doviezť výrobky od malých výrobcov z Poľska či Česka.
Rozmery globalizácie opisuje Liška slovami: „Zatiaľ čo ešte v roku 1999 prvých päť najväčších producentov vyrábalo papier, ktorého celkový podiel na trhu bol približne 60 percent, vlani to už bolo o desať percent viac.“ Veľké firmy teda posilňujú svoje pozície prostredníctvom akvizícií. Je to nakoniec aj prípad SCP Ružomberok, do ktorých vlani kapitálovo vstúpil strategický partner - rakúska firma Neusiedler.
Papierenský priemysel patrí k stabilným odvetviam slovenského hospodárstva. O jeho perspektívach vypovedá situácia v ťažbe prvotnej suroviny - dreva. Zatiaľ čo ročný prírastok dreva sa pohybuje okolo 8 až 9 miliónov kubíkov, ťažba dosahuje približne 5 až 6 miliónov kubíkov. „Keďže veľmi efektívne je najmä spracovanie dreva na celulózu a papier, otvára sa tu možnosť na výstavbu novej fabriky,“ dokončil Liška.
TOMÁŠ KURTANSKÝ