Uvádza sa to v najnovšej správe, ktorú včera zverejnila britská Kráľovská spoločnosť, najvyššia vedecká inštitúcia v štáte. „Najväčšie obavy vzbudzuje zvýšené riziko rakoviny pľúc, ktoré súvisí s inhaláciou ochudobneného uránu,“ povedal profesor Brian Spratt. Oproti bežnej populácii po inhalácii dvojnásobne stúpa riziko tejto formy rakoviny. Správa však vyvrátila, že by ochudobnený urán nejako súvisel s prípadmi leukémie. Podľa vedcov to je veľmi nepravdepodobné.
Akademici sa zároveň vyslovili za to, aby boli čo najpodrobnejšie preskúmané vplyvy toxických rádioaktívnych prvkov, ktoré sú v zbraniach používané na zvýšenie prieraznosti. Vojakov, ktorí sa vrátili z vojny, by preto mali dlhodobo sledovať lekári.
„Hrozba ožiarenia po použití ochudobneného uránu v munícii je väčšinou nízka. Niektorí vojaci sa však ocitajú v situáciách, keď je možnosť ohrozenia väčšia, a preto by mali ďalšie výskumy vysvetliť možné následky,“ uviedli vedci v správe.
Obavy z následkov použitia ochudobneného uránu v munícii vzrástli po tom, čo šesť talianskych vojakov, ktorí slúžili na území bývalej Juhoslávie, zomrelo na rakovinu. Aj ďalšie európske štáty vrátane Francúzska, Holandska, Španielska, Belgicka a Portugalska hlásili zvýšený výskyt rakoviny u svojich vojakov. Na tieto problémy sa potom začalo používať označenie balkánsky syndróm.
NATO a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však vyhlásili, že medzi zdravotnými problémami vojakov a použitím ochudobneného uránu v munícii nie je žiadna zjavná spojitosť.
Britskí vedci chystajú zverejniť aj ďalšie časti štúdie, ktorá sa zaoberá vplyvmi použitia obohateného uránu na zdravie a životné prostredie. (reuters, čtk)