
O 20 rokov už budú gorily možno iba v zoo. FOTO - TASR/EPA
„Hodiny ukazujú veľkým opiciam minútu pred dvanástou,“ povedal výkonný riaditeľ environmentálneho programu OSN (UNEP) Klaus Töpfer. V pondelok vyhlásili ofenzívu na záchranu opíc. Na pokraj vymretia ich dostali ľudské vojny, ničenie ich prirodzeného prostredia a pytliaci. Stále viac opíc zomiera pre mäso. Ľudia ich lovili stáročia, až v posledných rokoch sa ale z lovu stal biznis.
Najhoršie sú na tom gorily z juhovýchodnej Nigérie. Dnes ich tam žije iba 150. Agentúra Reuters upozorňuje, že zlá situácia je aj v prípade šimpanzov. Na začiatku 20. storočia ich žilo v Afrike viac ako milión, na začiatku 21. sa blížia k zániku.
Svetoznáma biologička Jane Goodallová upozorňuje na ohrozenie opíc už roky. Podľa nej sú čísla ešte hrozivejšie. „Na začiatku minulého storočia žili v Afrike dva milióny divých šimpanzov. Keď som v roku 1960 začala svoj výskum, ešte stále ich bolo viac ako milión. Dnes ich zostáva len niečo okolo stotisíc,“ napísala minulý rok Goodallová pre Washington Post.
Environmentálny program OSN vydelil na záchranu veľkých opíc 150-tisíc dolárov. To je ale len začiatok. Podľa Töpfera sa musia zapojiť aj súkromné firmy. Na úspešný štart treba získať aspoň milión dolárov.
„Strata každej jednej je stratou pre ľudstvo, stratou pre obyvateľov danej oblasti a trhlinou v ekológii našej planéty,“ cituje Töpfera BBC. „Už sa nemôžeme dlhšie prizerať vymieraniu týchto úžasných tvorov, z ktorých sa niektorým zhoduje DNA s človekom až na 98 percent.“ V spolupráci s viacerými organizáciami vytvoril UNEP projekt na záchranu veľkých opíc (GRASP). Ak by sa im podarilo získať dostatok peňazí, ich projekt by sa mal rozšíriť do 23 krajín, kde ešte veľké opice žijú, napísala agentúra AP.
Súčasťou programu je obnova prirodzeného životného prostredia pre opice. Podmienkou úspechu je ale aj osveta. Ľudia musia pochopiť, že opice sú pre nich veľmi dôležité.
Len málo ľudí vie, že práve opice sú spolu so slonmi akýmisi záhradníkmi divokých pralesov. Starajú sa o prenos semienok, ale aj o prerieďovanie príliš hustých konárov.
Veľké opice sú životne dôležité aj pre ľudí. Vďaka spoločným znakom sa využívajú pri lekárskom výskume.
MATÚŠ KOSTOLNÝ