Schröder sa však svojmu ruskému partnerovi neoddal celým srdcom ako jeho predchodca Helmut Kohl. Rusko treba povzbudzovať, no Západ v ňom zároveň vidí nevyspytateľného recidivistu. Nemecký kancelár teda za Putinovým chrbtom hovorí s Bushom o možnosti zastavenia pomoci Rusku, pretože Moskva nedokáže kontrolovať obrovské finančné úniky do zahraničia. Dokonca pochybuje, či Putin zvládne ruskú reformu.
Tajný protokol, ktorý unikol z nemeckého ministerstva zahraničia do médií, bol napríklad pre Michaila Gorbačova natoľko šokujúci, že jeho obsahu nechcel uveriť. Sovietsky exprezident neuverí, ani keď mu to ukážu čierne na bielom. „Chce to veľkú dávku cynizmu, povedať verejne jedno a mať takéto memorandum,“ povedal otec perestrojky, ktorý vraj Schrödera veľmi dobre pozná a vie, že kancelár trvá na dobrej spolupráci s Ruskom.
Bush skepsu aspoň neskrýval
Posledná, aprílová návšteva Schrödera v Moskve bola očakávaná s istým napätím. Stretnutie však prebehlo v idylickom duchu – kancelár vyslovil presvedčenie, že Rusko napokon zvládne splácanie 40-miliardového dlhu Parížskemu klubu, aj keď Nemecko len neochotne pristupuje k ruským návrhom na jeho reštrukturalizáciu. Čo sa týka rusko-amerických vzťahov, zachoval sa ako diplomat. Okrem iného prízvukoval, že tieto vzťahy nijakého prostredníka nepotrebujú. Rusku vyčítal jeho nejasnú legislatívu brzdiacu zahraničné investície, ale vo zverejnených informáciách sa nehovorilo nič o sprenevere západnej pomoci.
Nie tak Bush – ten v marci prikázal svojej administratíve, aby skontrolovala, kam idú napríklad milióny dolárov poskytnuté každý rok Američanmi na likvidáciu ruských jadrových rakiet. Už počas svojej volebnej kampane obvinil demokratov z poskytovania pôžičiek Rusku bez záruk, že tieto peniaze nebudú rozkradnuté.
Vtedy bol už viac než rok na svete medzinárodný škandál, v ktorom išlo o prepieranie miliónových súm v dolároch z Ruska cez americké banky. Okamžite sa objavili podozrenia, že takto sa vyparila väčšina zo 4,6 miliardy dolárov od MMF na preklenutie finančnej krízy v roku 1998.
Washington tiež nahnevalo, keď Rusko jednostranne odstúpilo od dohody s USA, ktorou sa zaviazalo nedodávať zbrane a jadrovú technológiu Iránu.
Putin neverí
Ako dnes ukazuje odhalenie nemeckých médií, o oboch témach hovorili Bush a Schröder ešte v marci vo Washingtone. Keďže nemecké ministerstvo informácie výslovne nepoprelo, možno ich pokladať za pravdivé. A za explicitnú ukážku toho, čo všetko môžu zakrývať priateľské stisky rúk, bezkravatové večere pri sviečkach a bleskoch fotoaparátov a brilantný jazyk vysokej diplomacie.
K nepríjemným následkom neporiadku na nemeckom ministerstve sa včera prvý raz vyjadril aj Vladimir Putin – nie je to vraj oficiálna informácia, a preto nemá dôvod jej veriť. „Je to provokácia, ktorej cieľom je narušiť pozitívny vývoj vo vzťahoch medzi Ruskom a Európskou úniou, konkrétne medzi Ruskom a určitými štátmi EÚ,“ povedal trochu záhadne bývalý agent KGB.
BAŠA JAVŮRKOVÁ