Privatizácia za 25 miliárd korún sa dostala na pretras už na koaličnej rade v utorok večer. KDH požiadalo o preloženie termínu konečného hlasovania vo vláde. Odôvodňuje to tým, že neboli vyvrátené všetky pochybnosti o správnosti výberu investorov.
Získaný čas chcú kresťanskí demokrati využiť na preštudovanie návrhov privatizačných rozhodnutí s odborníkmi. Vláda by mala k rozhodnutiam o výbere investorov zasadnúť opäť budúcu stredu.
Ministerka privatizácie Mária Machová je presvedčená, že výberové komisie rozhodli správne. Výnosy z privatizácie sú podľa nej vyššie ako odhady. Pre každý podnik boli urobené dve ocenenia - na začiatku a tesne pred odovzdaním ponúk. Druhé ocenenie , ktoré zohľadňovalo aj budúce náklady s otváraním trhu, bolo pritom nižšie. Pri všetkých troch podnikoch víťazné ponuky cenou prevyšovali druhé, aktuálnejšie ocenenie.
Za zvrátenie privatizácie lobuje rakúska EVN, ktorá neuspela v tendri na privatizáciu Západoslovenskej energetiky. Predstavitelia EVN argumentujú najmä vyššou cenou. Za 49 percent akcií ZSE ponúkli 330 miliónov eur, čo je asi o 21 miliónov eur viac ako ponúkol víťaz - nemecká spoločnosť E.ON.
Podľa Machovej je to však v poriadku, pretože cena nebola jediným kritériom. Ako povedala, cieľom nebola len vysoká cena, ale aj získanie silného strategického partnera, hoci ako sama pripustila, jeho silu a záujem odráža aj cena. „Síce tesne, ale bola predsa len lepšia,“ povedala na margo ponuky E.ON.
Váha ceny pri výbere investorov pre rozvodné podniky bola 80 percent. Ďalších 15 percent zohľadňovalo skúsenosti s liberalizovaným trhom, predchádzajúce akvizície, počet zákazníkov, veľkosť obsluhovaného trhu či rating uchádzača. Päťpercentnú váhu pri výbere investorov mal rozvoj podniku.
V prípade Východoslovenskej energetiky výberová komisia rozhodla v prospech nemeckej RWE Plus, ktorej ponuka znela približne na 127 miliónov eur. Ako víťaz tendra o minoritný balík Stredoslovenskej energetiky bol vyhodnotený francúzsky Electricité de France s ponukou 160 miliónov eur. (tom)