
V Rotterdame sa na rakvu Pima Fortuyna prišlo údajne pozrieť až 100 000 ľudí. FOTO - ČTK/AP
Pred katedrálou včera stáli ľudia od rána. Čakali, kým otvoria dvere a oni sa budú môcť posledný raz pozrieť na vyholenú hlavu veľmi populárneho politika. Napriek tomu, že ho vrah strelil aj do hlavy, bola biela rakva otvorená. Rany nebolo vidieť.
Takáto obrovská ceremónia s vystaveným telom politika sa naposledy v Holandsku odohrala v roku 1962, keď zomrela kráľovná Wilhelmína. Vo Fortuynovom prípade si obrad vyžiadala jeho rodina.
Dnes Fortuyna pochovajú. Na čele pohrebného sprievodu by mal ísť odchádzajúci premiér Wim Kok. Vzápätí by sa mala opäť rozbehnúť predvolebná kampaň. V Holandsku budú v stredu voliť nový parlament. Po pondelkovej šokujúcej vražde okamžite všetky strany kampaň prerušili.
Analytici upozorňujú, že aj napriek vražde má Fortuynova strana veľké šance na úspech. Pred Fortuynovou likvidáciou predpovedali prieskumy verejnej mienky jeho strane 15 až 17 percent. To by mu zabezpečilo 26 kresiel v 150-člennom parlamente.
Situácia po pondelku sa výrazne zmenila. Mnohí sympatizujú s Fortuynovými spolustraníkmi, čo by sa podľa niektorých analytikov mohlo prejaviť aj víťazstvom vo voľbách. Druhá skupina expertov však upozorňuje, že Fortuyn bol v podstate strana. Na Listine Pima Fortuyna nie sú žiadne iné politické osobnosti.
Od pondelka takmer všetci politici priznali, že Fortuyn hovoril o veciach, o ktorých sa dlho mlčalo a ľudí pritom trápili. Čiastočne tak odobrili aj témy, ktoré Fortuyna stavali do podobnej pozície ako Le Pena vo Francúzsku či Haidera v Rakúsku. Fortuyn vyhlasoval, že Holandsko je už preplnené imigrantmi, a preto treba zavrieť hranice, vyhlasoval tiež islam za spiatočnícke náboženstvo. (kos)