
Minister obrany Jaroslav Tvrdík napokon poslancov presvedčil, aby hlasovali za gripeny. FOTO – ČTK
PRAHA – Nádej českých armádnych pilotov, že sa po rokoch diskusií politikov konečne posadia namiesto dosluhujúcich lietadiel sovietskej produkcie do nových moderných stíhačiek, sa včera výrazne zvýšila. Poslanecká snemovňa včera schválila návrh financovania nákupu 24 nadzvukových lietadiel Jas-39 Gripen britsko-švédskeho konzorcia BAE-Systems/SAAB. Najväčšia zbrojná zákazka prešla len o tri hlasy.
Parlamentný návrh počíta s tým, že na splácanie úveru na nákup strojov poslúžia príjmy z privatizácie. Prijatie návrhu podporilo 98 zo 188 prítomných poslancov, proti ich bolo 89. Na prijatie zákona bolo v snemovni treba 96 hlasov.
Gripeny však stále nemajú vyhrané – o ich osude ešte bude rozhodovať Senát. Tam gripeny narazia na oveľa väčší odpor. Sociálni demokrati sú v Senáte slabí. Majú len 13 senátorov, na schválenie by však potrebovali 41 hlasov.
„Hovorili sme o tom a budeme proti,“ povedal pre MF Dnes senátor Únie slobody Robert Kolář. Podľa neho za nákup nebudú hlasovať ani niektorí senátori KDU-ČSL. Pokiaľ by horná komora parlamentu návrh neschválila, potrebovali by poslanci na ich prehlasovanie 101 hlasov. Tie sa budú hľadať ťažko. Ako posledný bude nákup posudzovať prezident republiky Václav Havel.
Návrh nákupu počíta s tým, že česká armáda dostane 20 jednosedadlových a štyri dvojsedadlové gripeny a ich doplnky vrátane základnej a doplnkovej sady náhradných dielcov a zariadenie pre výcvik.
Prvé gripeny by letci mohli dostať v októbri 2004.
Zmluvy o nákupe gripenov schválila vláda v apríli. Ich celková cena je 60,2 miliardy. Súčasťou kontraktu sú aj spätné investície výrobcu strojov do českej ekonomiky vo výške 150 percent ceny zákazky. Ofsety by mali dosiahnuť 82 miliárd korún.
Na nákup gripenov chce vláda použiť peniaze z predaja štátneho podielu v Českom Telecome. Financovanie nákupu gripenov včera znovu kritizovala ODS. Šéf ich poslancov Vlastimil Tlustý označil úver na nákup lietadiel za podozrivý. Uviedol, že pôvodne vláda tvrdila, že za ne zaplatí vyše 58 miliárd korún, ale podľa prijatého zákona bude môcť Česko prijať na ich nákup úvery až 33,3 miliardy korún. K ich splácaniu majú slúžiť privatizačnými príjmami až 62,7 miliardy korún. Tlustý požadoval vysvetlenie rozdielov medzi týmito číslami, ale ministri mu neodpovedali.
Predseda branného výboru snemovne Petr Nečas (ODS) zdôraznil, že NATO považuje nákup stíhačiek za chybu. Česko sa podľa Nečasa dostalo do vleku veľkej zbrojárskej megakorporácie, ktorá obchod so stíhačkami presadila.
Za nákup gripenov sa postavili premiér Miloš Zeman a minister obrany Jaroslav Tvrdík. Zeman zopakoval, že keby Česko vlastné stíhačky nemalo, muselo by požiadať o ochranu svojho vzdušného priestoru iný štát NATO, a to Nemecko.
Proti zákonu boli všetci prítomní poslanci ODS, väčšina komunistov a unionistov. (čtk, mch)