
Manželský pár veteránov z druhej svetovej vojny stojí pred budovou divadla Boľšoj teátr v Moskve. Včera bol 9. máj, ktorý Rusko spolu s ostatnými republikami bývalého Sovietskeho zväzu oslavuje ako dátum víťazstva nad bývalým nacistickým Nemeckom. V Dagestane, jednej z republík Ruskej federácie, včera počas osláv vybuchla bomba, ktorá zabila vyše 30 ľudí a stovky zranila. Nálož v meste Kaspijsk teroristi odpálili len minútu pred slávnostným príhovorom prezidenta Vladimíra Putina v Moskve. FOTO - REUTERS
MOSKVA – Včerajšie oslavy konca druhej svetovej vojny sa v dagestanskom meste Kaspijsk zmenili na krvavú tragédiu. Počas slávnostnej prehliadky ruských ozbrojených síl vybuchla nálož a zabila 29 ľudí. Najmenej 150 osôb utrpelo zranenia.
Dvadsať ľudí zomrelo na mieste, ďalší podľahli ťažkým zraneniam v miestnej nemocnici. Medzi obeťami teroristického útoku je 12 detí a 15 vojakov. Explózia zasiahla aj autobus, ktorý prevážal vojenskú kapelu. Na zakrvavenej Leninovej triede ostali výbuchom rozmetané hudobné nástroje, kvety a fragmenty ľudských tiel.
„Je to strašná scéna. Všade sú časti tiel a pach krvi,“ povedal pre BBC korešpondent ruskej televízie NTV.
Experti odhadujú, že v Kaspijsku explodovala nálož so silou troch až piatich kilogramov trinitrotoluénu. Bombu pravdepodobne odpálili na diaľku.
K výbuchu sa zatiaľ nikto neprihlásil. Dagestanský vrchný prokurátor vyhlásil, že by za ním mohli stáť miestni vodcovia ozbrojených skupín, ktorí sa tak chceli pomstiť za zadržanie niekoľkých ozbrojencov podozrivých zo série útokov.
Nálož odpálili pred siedmou hodinou ráno nášho času, len pár minút pred slávnostným prejavom ruského prezidenta Vladimira Putina na Červenom námestí v Moskve pri príležitosti osláv konca vojny.
Prezident s vyjadrením k výbuchu v Dagestane čakal až do popoludňajšej kremeľskej recepcie: „Teroristický útok spáchali vyvrheli, ktorým nie je nič sväté. Terorizmus je ako nacizmus. Rovnako nebezpečný, rovnako neľudský a rovnako krvavý. V časoch vojny na fronte kolovalo heslo ‘zadav hada‘. A ten bol zničený.“
Putin potom vyzval na bdelosť proti „silám zla“. „Nemôžeme zabudnúť, že kedykoľvek sa (sily zla) môžu stať rovnako nebezpečné ako nacizmus,“ vyhlásil v zrejmej narážke na medzinárodný terorizmus.
Dagestan, južná republika Ruskej federácie, susedí s Čečenskom. Žije tam 57-tisícová čečenská menšina žiadajúca pripojenie k „materskej krajine“. Mnohí z nich sú čečenskí utečenci, ktorí sa k susedom uchýlili v posledných 31 mesiacoch trvania čečensko-ruského konfliktu.
Výbuchy a prestrelky nie sú v nepokojnom Dagestane ničím novým. V meste Kaspijsk žije mnoho rodín ruských pohraničníkov. V novembri 1996 si mohutný výbuch v obytnom dome, kde žili ruskí dôstojníci, vyžiadal životy 64 ľudí.
Včera došlo na juhu Ruskej federácie aj k ďalšiemu útoku. V čečenskej metropole Groznyj oslavovali koniec druhej svetovej vojny na miestnom štadióne. Neznámi útočníci začali zhromaždenie ostreľovať z granátometov a zranili jedného policajta. Medzi ostreľovanými bol aj promoskovský čečenský vodca Achmad Kadyrov.
Moskva sa snaží potláčať v zárodku akékoľvek snahy kaukazských regiónov Čečenska, Dagestanu či Ingušska o odtrhnutie. Tie pre Rusko predstavujú širší prístup ku Kaspickému moru a tým aj k čiernemu zlatu – rope. (zo, čtk, tasr)