
Inaugurácia nového prezidenta. Zľava: George W. Bush, prvá dáma Laura Bushová, ich dcéra Barbara, bývalý prezident Clinton, predseda najvyššieho súdu William Rehnquist, Hillary Clintonová a Al Gore. FOTO-REUTERS
WASHINGTON - Na pravé washingtonské poludnie sa v sobotu začala v Amerike nová éra. Po ôsmich rokoch prebral moc od demokrata Billa Clintona George Bush junior. Stal sa 43. prezidentom USA. Ameriku vyzval, aby „spoločne pracovala na vybudovaní jednotnej krajiny spravodlivosti a príležitostí“.
Slávnostnú prísahu za prítomnosti svojej manželky Laury a svojich dcér, dvojičiek Jenny a Barbary, zložil na tú istú Bibliu, na ktorú sľuboval vernosť americkej ústave nielen jeho otec Bush senior, ale aj prvý americký prezident George Washington v roku 1789.
Bush opakoval slová prísahy po predsedovi najvyššieho súdu Wiliamovi Rehnquistovi. Mal čo robiť, aby potlačil slzy. Rovnaký problém mal aj jeho otec. Denník Washington Times priniesol v sobotnom vydaní veľmi zaujímavú informáciu: Bush senior vraj e-mailom požiadal svojho lekára o pomoc. Doslova vraj napísal: „Môj priateľ, môžeš mi predpísať nejaké tabletky, ktoré by dokázali vysušiť moje slzy?“
Aj napriek neustálemu mrholeniu a aj napriek tisíckam demonštrantov, ktorí prišli prejaviť svoju nespokojnosť s nástupom novej vlády, znovu ožila americká história. Pred budovu Kongresu sa prišlo pozrieť približne 80-tisíc Američanov. Prišli, aby sa stali svedkami udalosti, ktorá má priam rituálny význam.
Bush junior zvládol inauguráciu pre mnohých možno až nad očakávanie dobre. Jeho hlas znel pevne a rozhodne. Aj keď to v žiadnom prípade nemal ľahké. Iba druhý raz v histórii bude šéf Bieleho domu pokračovať v šľapajach svojho otca, niekdajšieho prezidenta - prvýkrát sa tak stalo presne pred 176 rokmi v prípade Johna Quincyho Adamsa.
Bush nezabudol poďakovať Clintonovi. A slová úcty venoval aj svojmu veľkému rivalovi, viceprezidentovi Alovi Gorovi. Občanov Ameriky vo svojom 14-minútovom príhovore vyzval: „Žiadam vás, aby ste boli občanmi, a nie pozorovateľmi. Aby ste boli občanmi, a nie subjektmi. Aby ste boli zodpovednými občanmi budujúcimi komunitu služby a aby ste boli charakterným národom.“ A práve za tieto slová získal najväčší potlesk. Vrátil sa tak k filozofickej podstate svojho nového konzervativizmu, s ktorým začal pred 19 mesiacmi predvolebnú kampaň. „Vláda má veľkú zodpovednosť za bezpečnosť a zdravie národa. Ale spolusúcitnosť (čo je termín jeho konzervativizmu s ľudskou tvárou) je prácou národa, a nie iba vlády.“
Bush načrtol hlavné body postupu svojej vlády: zlepšiť úroveň školstva, zreformovať systém sociálneho a zdravotného poistenia. Zopakoval aj svoj cieľ znížiť zásadne dane a neobišiel ani úsilie vybudovať protiraketovú obranu. Už teraz je jasné, že nepôjde len o zmenu štýlu vlády.
Prvý raz od roku 1952, keď bol prezidentom Dwight Eisenhower, patrí Biely dom aj Kongres republikánom. Bush z toho môže mať podvedome radosť. Dobre si však uvedomuje, že sa nestal prezidentom len pre konzervatívne orientovanú časť Ameriky. Je prezidentom všetkých Američanov. Z toho vychádza aj podstata jeho programu, ktorý Bush prezentuje slovami: „Amerika je miestom, kde sa oceňuje a očakáva osobná zodpovednosť.“ MICHAL HAVRAN