BRATISLAVA – Ak človek vynadá policajtovi, berie sa to ako útok na verejného činiteľa. Podľa zákona môže za to dostať pokutu, prípadne ísť do väzenia.
Ak je však policajt vulgárny voči občanovi, ten môže podať sťažnosť a policajt dostane buď výčitku, alebo mu znížia plat. Vlani prišlo na políciu vyše štyritisíc sťažností. Medzi nimi napríklad aj sťažnosť Mariána Hunčíka z Košíc, ktorý tvrdí, že policajti ho bezdôvodne zadržali a zbili. Jeho prípad odložili ako neopodstatnený. Rovnako dopadlo 80 percent všetkých sťažností. Hoci rezort uznal za opodstatnených len 20 percent sťažností, podľa riaditeľa odboru kontroly ministerstva vnútra Ladislava Barkola je to aj tak veľa.
Ľudia sa sťažujú na všetky zložky polície, ale najviac na poriadkových policajtov, s ktorými prichádzajú do styku najčastejšie. „Sťažnosti sa týkajú väčšinou zlého zaobchádzania a zdĺhavosti konania,“ hovorí Barkol. Ľudia sa sťažujú aj na to, že policajti nepoznajú zákon: „V základných útvaroch je najviac začínajúcich policajtov bez akejkoľvek odbornej praxe.“
Vo volebnom roku sťažností pribúda. Sťažovatelia, ktorí písali doteraz Ivanovi Šimkovi, budú po voľbách písať to isté novému ministrovi. Listy v duchu – niekoľkokrát som sa obrátil na vášho predchodcu, ktorý bol taktiež skorumpovaný ako všetci policajti, verím, že vy budete lepší – sú podľa Barkola bežné.
(mož)
Viac v rubrike POLICAJTI