
Takto prežívali fanúšikovia v košickom Holand pube hokejový zápas s Kanadou a víťazstvo našich.
FOTO TASR – MILAN KAPUSTA
BRATISLAVA – Po utorňajšej výhre našich nad Kanadou Slovensko opäť ovládol hokejový ošiaľ. Krčmy boli nabité a víťazstvo Slovákov sa nadšene oslavovalo. Rovnakú radosť ako z nášho víťazstva však mnohí prejavovali aj z prehry Čechov s Rusmi.
Hokeja sa hneď chytili politici a do Švédska prúdili blahoprajné telegramy, jedným z prvých gratulantov bol premiér Mikuláš Dzurinda. Pridal sa aj predseda KDH Pavol Hrušovský, ktorý napísal: „Chlapci, veríme Vám a modlíme sa za Vás. Robíte nám radosť.“
Ešte pred zápasom sa koaliční politici zišli na rokovaní koaličnej rady, ktorá napriek dôležitým bodom trvala neobyčajne krátko. Všetci sa z nej ponáhľali sledovať zápas.
Aj v diskusnej relácii Sito na Markíze v utorok večer politici hovorili takmer len o hokeji, ktorého priamy prenos v tom čase vysielala STV. František Mikloško podpichol podpredsedu SMK Pála Csákyho otázkou, či si aj jeho strana želá víťazstvo slovenského tímu. Po výhre nad Kanadou ešte priamo v relácii stihol navrhnúť, aby sa budúcim slovenským prezidentom stala hokejová legenda Peter Šťastný.
Vládni politici sa pred voľbami tešia z víťazstva našich hokejistov oprávnene. Psychológovia totiž tvrdia, že spoločný úspech pomáha ľuďom na chvíľu zahnať existenčné starosti a zlepšuje spoločenskú náladu.
Podľa psychológa Ľudovíta Juráša dobré citové naladenie vytvára u ľudí predpoklady, aby „lepšie tolerovali bežnú dennú záťaž“.
Správa o vyradení Čechov sa v bratislavských krčmách oslavovala rovnako búrlivo ako naše góly v kanadskej sieti. Ľudia ešte stále nezabudli na zaradenie Slovenska do C-skupiny hokejových majstrovstiev sveta po rozdelení Česko-Slovenska, čo považovali za vrchol nespravodlivosti.
Niektorí sa tešili z prehry Čechov preto, že Slovensko má vo Švédsku o jedného nebezpečného súpera menej, niektorí zo zlomyseľnosti.
„To, že náš tradičný rival prehral, nám prináša ešte pocity navyše, emocionálne nám to ešte pozitívnejšie farbí, pretože v pamäti sú čerstvé skúsenosti, ktoré boli nepríjemné. Na to sa nezabúda. Teraz sa to nahradilo pozitívnou zmenou,“ hovorí psychológ Juráš.
Autor: rp, ru