BRATISLAVA – Slovenské zdravotníctvo by malo dostať výraznú finančnú injekciu na svoju modernizáciu. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje vziať si pôžičku 80 miliónov dolárov od Svetovej banky, aby sa mohol aj u nás začať uplatňovať tzv. DRG – systém financovania. Pôžičku včera odobrila Hospodárska rada vlády.
DRG systém (Diagnosis Related Groups), bežný takmer vo všetkých vyspelých krajinách, stanovuje pevné platby za presne určený typ operácie. „Dnes platíme na pacienta na oddelení bez ohľadu na to, aký vážny je jeho stav, a koľko stojí jeho liečenie. Máme pacienta na chirurgii, na interne, ale nemáme pacienta so slepým črevom, so žlčníkom a podobne. V DRG bude suma vyčlenená na skupinu pacientov s podobným ochorením,“ povedal minister zdravotníctva Roman Kováč.
Lekár bude musieť dodržať stanovený štandardný postup. Zdravotnícke pracovisko dostane zaplatené podľa toho, koľko akých diagnóz stanovilo a liečilo, čo by ich malo motivovať, aby liečili s čo najnižšími nákladmi, pretože každý prebytok im zostane.
Výsledkom by mali byť úspory. „Predpokladáme ich najmä v nákladoch na energie, pretože sa zrušia niektoré kapacity a v nákladoch na lieky,“ povedal Mikloš. Zlepšiť by sa tiež mala efektívnosť a kvalita zdravotníctva.
Zavedenie DRG by viedlo k zániku mnohých oddelení a celých nemocníc, ktoré sú dnes nedostatočne využívané a pracuje v nich priveľa pracovníkov. Nový systém však podľa Kováča vítajú aj lekárske organizácie a poisťovne. Prvé kroky na ceste k jeho zavedeniu sa podľa ministra už urobili – je ním aj nemocnicami kritizované nové cenové opatrenie platné od 1. apríla.
Minister Kováč si nemyslí, že predložiť takýto náročný krok v transformácii zdravotníctva na konci volebného obdobia je chybou. „Transformácia zdravotníctva je nekonečný príbeh, v zdravotníctve by sa čas nemal rátať na volebné obdobia,“ povedal.
Ak by si Slovensko peniaze požičalo, mal by sa nový systém začať spúšťať možno už na budúci rok. Spoluúčasť štátu by podľa Mikloša bola vo výške 10 až 15 percent výšky úveru. Podmienky čerpania ešte neboli prerokované, úroky aj doba splatnosti by však podľa vicepremiéra boli výhodné. Projekt ešte musí schváliť vláda. (mar)