Čiastočný dôvod na radosť prichádza až dnes. Po 24 rokoch fungovania zlého systému sa u nás začína jeho cielená zmena. Podľa odborníkov ju má spôsobiť program PRIDE – Hrdosť. Hovoria o ňom, že začal novú kvalitu starostlivosti o deti bez rodiny.
Deti v domove strácajú veľa
Hlavnou myšlienkou programu PRIDE je totálna zmena systému: nadradenie náhradnej rodinnej výchovy nad inštitucionálnu, umelú a odtrhnutú od života. Deti v detských domovoch sú síce najedené, čisté a slušne oblečené. Ale veľa im chýba.
„Deti žijúce v detských domovoch strácajú veľa: svoju rodinu, príbuzných, prostredie, v ktorom vyrastali, školu, spolužiakov, kamarátov, pocit istoty, domov. Strácajú svoju minulosť a veľmi často s tým aj budúcnosť,“ vyratúva riaditeľka Detského domova v Dunajskej Strede Katarína Výbochová.
Niektoré deti, a nie je ich málo, strácajú dokonca aj svoje meno, pretože im ho menia náhradní rodičia.
Vychovávatelia v strachu, aby deťom neublížili, sa boja s nimi o týchto stratách rozprávať. Zistilo sa však, že je to veľmi potrebné.
Minulosť je dôležitá pre budúcnosť
Aj o tom je PRIDE. „Ukázal nám, že zachovanie minulosti je základom pre plánovanie budúcnosti. Sama som prekvapená, ako veľmi sa s deťmi dá v tejto rovine pracovať,“ hovorí K. Výbochová, ktorá už prešla kompletným školením. „Musíme sa naučiť aktívne s deťmi plánovať úspech – učiť ich prinavrátiť si stratenú sebadôveru, plánovať budúcnosť. V súčasnosti totiž plánujeme za deti to, čo my považujeme za dôležité. A deti to zákonite odmietnu, lebo sa ich nikto na nič nepýta. Nový program prináša celkom iný pohľad na budúcnosť.“
Nový program sa vraj od doterajšieho systému líši ako deň a noc. Je ľudský a vníma deti ich očami. „Prináša veľmi veľa obyčajnej ľudskosti. Sila, rozum a cit do neho vložené dávajú úplne iný pohľad na každodenné veci. Dúfam, že časom povieme, že sa podmienky detí v detských domovoch zmenili k lepšiemu. A verím, že veľa z toho sa podarí i vychovávateľom, ktorí v týchto inštitúciách dnes pracujú,“ ospevuje PRIDE aj Kamila Brániková z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Ľudia pokazili a len ľudia môžu napraviť
Licenciu na program kúpila organizácia Úsmev ako dar, pretože ho odobrili naši odborníci a aj skúsenosti okolitých krajín sú pozitívne.
Od programu sa očakáva, že bude novým motivátorom „vyhasnutých“ vychovávateľov v detských domovoch a že vysvetlí aj náhradným rodičom, čo ich čaká a čo majú robiť. Prví ľudia, ktorí prešli školením, sú nadšení – niektorí si vraj na pracovných seminároch aj poplakali.
Aj sála, v ktorej prebiehalo predstavovanie programu PRIDE odborníkom zo všetkých kútov Slovenska, bola nabitá na prasknutie. Štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Edit Bauerová to komentovala slovami: „Všetci opravári ľudských osudov! Som rada, že vidím tak veľa nadšených a motivovaných ľudí.“
Nepriamo sa ospravedlnila, že program neprinieslo ministerstvo práce, ale Úsmev ako dar: „Niežeby ministerstvo práce nevedelo, akým smerom vykročiť. Ale denno-denne narážame na jednu veľkú bariéru, a tou je nedostatok financií.“
O opravároch a kazení ešte bola reč: „Ľudia pokazili a len ľudia môžu napraviť,“ pripomenuli si všetci slová z básne Milana Rúfusa.