Malé glóbusy pre Kosteličovú a Nefovú

BRATISLAVA – Z celkovo desiatich sezónnych titulov Svetového pohára v alpskom lyžovaní v oboch kategóriách majú už dva svojich predčasných víťazov. Nedeľňajším triumfom v obrovskom slalome v Cortine d‘Ampezzo si celkové víťazstvo v tejto disciplíne

Rakúšan Hermann Maier „letí“ za svojím víťazstvom v pretekoch Svetového pohára v domácom stredisku Kitzbühel. Maier vyhral za minútu, 56 sekúnd a 84 stotín pred krajanom Hannesom Trinklom. FOTO – REUTERS

BRATISLAVA – Z celkovo desiatich sezónnych titulov Svetového pohára v alpskom lyžovaní v oboch kategóriách majú už dva svojich predčasných víťazov. Nedeľňajším triumfom v obrovskom slalome v Cortine d‘Ampezzo si celkové víťazstvo v tejto disciplíne v predstihu vybojovala Švajčiarka Sonja Nefová. Iba 19-ročná Chorvátka Janica Kosteličová sa môže tešiť zo sezónneho titulu v slalome, pretože po rozhodnutí nenahradiť zrušené preteky zo začiatku januára v slovinskom Maribore ju už nemôže žiadna zo súperiek ohroziť. Kosteličová vyhrala všetkých doterajších šesť slalomov zimy, v celkovom hodnotení má náskok 345 bodov (navyše na do konca sezóny vyradenú Nórku Bakkeovú) a v kalendári SP už figurujú len tri slalomy, pričom za víťazstvo je 100 bodov. Víťazi zvyšných šiestich malých glóbusov, ako aj držitelia veľkých krištáľových trofejí celkových víťazov zimy, sú ešte otvorení.

Smutnejšie správy prišli cez víkend z európskych svahov v mužskej kategórii. Ešte v piatok sa zranil Švéd Fredrik Nyberg a po sobotňajšej operácii je isté, že sa pre neho skončila sezóna, a teda aj blížiace sa majstrovstvá sveta. Na šampionáte v rakúskom St. Antone (28. januára – 10. februára) bude chýbať aj domáci matador Hans Knauss, ktorý sa ťažkým pádom a následným otrasom mozgu zbavil šance kvalifikovať sa v silnej konkurencii domáceho tímu.

KITZBÜHEL (Rakúsko): Rakúšan Hermann Maier po piatkovom víťazstve v superobrovskom slalome triumfoval i v sobotňajšom zjazde. Pre Herminátora to bolo premiérové víťazstvo v zjazde na Hahnenkamme. Druhú priečku si so stratou 0,27 s vybojoval Hannes Trinkl a o tretie miesto sa delia Stefan Eberharter a Američan Daron Rahlves. Dominanciu Rakúšanov podčiarkli ďalší štyria pretekári v prvej desiatke. Včerajší slalom na prestížnej trati Ganslern-Hang vyhral Rakúšan Benjamin Raich a slávil svoj siedmy triumf kariéry. Dvadsaťdvaročný pretekár vyhral v priebehu týždňa oba klasické slalomy SP, keď minulú nedeľu dominoval vo švajčiarskom Wengene. Druhý v Kitzbüheli skončil Slovinec Jure Košir, tretí bol olympijský víťaz Nór Hans-Petter Buraas. Slovenský reprezentant Michal Rajčan sa neprebojoval do druhého kola, keď v prvej jazde so štartovým číslom 82 obsadil 54. priečku so stratou 4,72 sekundy na víťaza. V tradičnej hahnenkammskej kombinácii so sobotňajším zjazdom triumfoval tretíkrát v Kitzbüheli Nór Lasse Kjus.

Výsledky – zjazd – sobota: 1. Maier 1:56,84 min, 2. Trinkl 1:57,11, 3. Eberharter (všetci Rak.) a Rahlves (USA) 1:57,46, 5. Kjus (Nór.) 1:57,70, 6. Greber (Rak.) 1:57,97, slalom – nedeľa: 1. Raich (Rak.) 1:39,79 min (49,24 s + 50,55 s), 2. Košir (Slovin.) +0,32 s (48,99 + 51,12), 3. Buraas (Nór.) +1,12 (49,91 + 51,00), 4. Kunc (Slovin.) +1,13, 5. Schönfelder (Rak.) +1,21, 6. Amiez (Fr.) a Albrecht (Rak.) +1,36. Kombinácia: 1. Kjus (Nór.) 3:39,69 min (1:57,70 + 1:41,99), 2. Walchhofer (Rak.) +0,96 s (1:58,37 + 1:42,28), 3. Aamodt (Nór.) +1,27 (1:59,20 + 1:41,76), 4. Puckett (USA) +6,56, 5. Accola (Švajč.) +8,24, 6. Sparovec (Slovin.) +12,39. Celkové poradie SP (po 20 pretekoch): 1. Maier 993 bodov, 2. Kjus 659, 3. von Grünigen (Švajč.) 617, 4. Aamodt 518, 5. Eberharter 503, družstvá (20): 1. Rakúsko 5732, 2. Švajčiarsko 2086, 3. Nórsko 1882.

CORTINA D‘AMPEZZO (Taliansko): Francúzka Regine Cavagnoudová sa stala víťazkou sobotňajšieho super-G a je to pre ňu už štvrtý triumf v super-G v tomto talianskom stredisku a tretí v tejto sezóne, naposledy sa tešila pred týždňom v Haus in Ennstal. Víťazka piatkového zjazdu, domáca Isolde Kostnerová skončila siedma. Včerajší obrovský slalom vyhrala Švajčiarka Sonja Nefová, celkovo piaty zo siedmich v doterajšom priebehu sezóny a zaznamenala deviaty triumf kariéry. V celkovom poradí je zatiaľ na čele Rakúšanka Renate Götschlová, ale už iba o 9 bodov pred Chorvátkou Kosteličovou.

Výsledky – super-G – sobota: 1. Cavagnoudová (Fr.) 1:26,85 min, 2. Turgeonová (Kan.) 1:27,10, 3. Götschlová (Rak.) 1:27,17, 4. Meissnitzerová (Rak.) 1:27,66, 5. Suhadolcová (Slovin.) 1:27,71, 6. Dorfmeisterová (Rak.) 1:27,82, obrovský slalom – nedeľa: 1. Nefová (Švajč.) 2:37,56 min (1:20,65 + 1:16,91), 2. Forsythová (Kan.) +0,48 s (1:21,04 + 1:17,00), 3. Dorfmeisterová (Rak.) +0,85 (1:21,60 + 1:16,81), 4. Putzerová (Tal.) +1,00, 5. Kummerová (Švajč.) +1,28, 6. Pärsonová (Švéd.) +1,31. Celkové poradie SP (po 25 pretekoch): 1. Götschlová 965, 2. Kosteličová (Chorv.) 956, 3. Cavagnoudová 890, 4. Dorfmeisterová 821, 5. Nefová 760, družstvá (25): 1. Rakúsko 3969, 2. Francúzsko 2265, 3. Švajčiarsko 1802. Pohár národov (45): 1. Rakúsko 9701, 2. Švajčiarsko 3888, 3. Francúzsko 3199.