
Kompletná zostava Rómskej tlačovej agentúry. Vľavo riaditeľ Ivan Hriczko, vpravo výkonná riaditeľka Kristína Magdolenová.
FOTO – VERONIKA JANUŠKOVÁ
a Magdolenová, šéfom Ivan Hriczko. Absolvent kurzu pre rómskych novinárov sa v košickej televízii Global TV uchytil ako prvý rómsky reportér. Je zatiaľ, žiaľ, jediný – v nijakej slovenskej televízii sa ešte Róm na obrazovke neudomácnil. „Keď som s ním hovorila po prvý raz, začal sa vypytovať on mňa – prečo to robíte, akú máte motiváciu? Vedela som, že z neho môžem urobiť novinára,“ napísala mi o ňom americká novinárka Janis Overlocková, ktorá viedla na Slovensku už tri ročníky tohto kurzu, financovaného z peňazí Sorosovej nadácie v Budapešti.
Agentúra je nezisková, financuje ju Sorosova nadácia v Budapešti, Európska únia a americké veľvyslanectvo. Publikuje na internete (www.rpa.sk). Okrem toho poskytuje štipendium talentovaným, často nezamestnaným Rómom, ktorí sú ochotní písať pre noviny vo svojom bydlisku. Noviny tak získajú pracovnú silu – síce neskúsenú, ale zdarma.
„Keď poviete Róm, každý si predstaví Rudňany, Sviniu, ale tu je 250-tisíc Rómov, ktorí žijú úplne normálne,“ vysvetľuje Kristína Magdolenová, keď narážame na problém vnímania Rómov väčšinovou spoločnosťou, podporený do značnej miery aj slovenskými médiami.
„Keby sa tak niektorý známy slovenský manažér postavil a povedal – ja som Róm,“ poznamená.
„Myslím si, že už aj súčasná politická scéna pochopila, že nastupuje nová generácia Rómov, ktorá nie je spolitizovaná. Je strašne veľa Rómov, ako ja a nepotrvá dlho, a začnú tú starú futbalovú jedenástku vymieňať,“ hovorí bez nejakej skromnosti Ivan Hriczko.
„Úspech mladých Rómov je v jednom – chcú spolupracovať s Nerómami. A to starí Rómovia nepoznali.“
Netají sa vlastnými politickými ambíciami.
„Ale až budem mať päťdesiat,“ usmieva sa len 21-ročný riaditeľ.
Zatiaľ sa uspokojí s menším cieľom – urobiť z RPA súčasť medzinárodnej siete rómskych agentúr – zatiaľ existujú podobné agentúry v ČR, Maďarsku a Rumunsku – takže by vznikla spoločná databáza aktuálnych informácií z rómskeho sveta. Ale i to je ešte viac sen než skutočnosť.
„Prvou fázou je hľadať talentovaných ľudí, meniť mediálny obraz Rómov v našej spoločnosti a pomáhať ľuďom.“
Ivan Hriczko je rómskej národnosti. „Dal som si ju, hoci som mal slovenskú. Keď ma totiž na ulici označujú ako Róma – alebo cigána, cigánskeho redaktora – prečo by som to nemal mať aj v papieroch. Mamka proti tomu veľmi protestovala, lebo mala negatívne skúsenosti. Myslím si, že tak rozmýšľajú aj iní Rómovia – boja sa. Nie je dobré byť na Slovensku iným.“
Myslí si však, že každý by mal byť zodpovedný najprv sám za seba.
„V živote by som nepovedal, že slovenská spoločnosť je rasistická,“ dodáva pevne. (bj)