
FOTOGRAFIA TÝŽDŇA * Prípravy na Letné olympijské hry v Číne v roku 2008 sa rozbiehajú. V Hongu Kongu si možno na schodoch pozrieť prehľad všetkých doterajších olympiád. FOTO REUTERS – KIN CHEUNG
protestné manifestácie proti politike a stanoviskám Le Pena akoby naznačovali, že väčšina voličov-nevoličov už pochopila, kde je sever, aj prečo sa nedávno vydala hlúpym smerom. A teraz už len treba dúfať, že vyčerpanosť demonštráciami sa negatívne neprejaví na volebnej účasti a že pán Chirac nezabudne, že nebol volený ako lepší variant, ale ako ten menej zlý (čo sa nedarí pochopiť ani jeho kolegom zo strednej Európy).
O necelých päť mesiacov sa rozhodne, kto bude volebným víťazom a kto bude zostavovať vládu na ďalšie (možno) štyri roky. Hoci to inde býva zvykom, na Slovensku je to tak, že víťaz a premiér nemusí byť ten istý. A keďže z toľkej teórie sa môže našinec zbesnieť, podávajú mu politici pomocnú barličku – a tak už dnes vieme, že Vlado M. nie, že Miki Dz. tiež nie a Miki D. už vôbec nie. Rovnako je nám jasné, že s esenes ani s péesenes nikto nič nechce mať, lebo NATO. A keďže poznáme svojich, ak nebudú rásť preferencie, bude tých nepohodlných ešte viac. Len či sa potom nájde aspoň 76 poslancov, ktorí sa dokážu normálne pozhovárať, nevedno.
Vesmír je jeden nekonečný príbeh, ktorý nemá začiatok ani koniec, tvrdia Američan Paul Steinhadt a Brit Neil Turok v časopise Science. Hoci nespochybňujú existenciu Big Bangu, tvrdia, že bol iba jedným z nekonečného radu začiatkov vesmíru, po ktorom opäť nastalo obdobie rozpínania (v tom sme vraj teraz), ochladzovania, stagnácie, prázdnoty a potom opäť rozpínania. Nuž neviem – taký Terry Pratchet si vystačí s jedným postarším Stvoriteľom-chemikom, ktorý má však toľko práce v laboratóriu pri výrobe ďalších svetov, že nemá čas sa venovať tým jestvujúcim – čo by vysvetľovalo, prečo ten náš tak momentálne vyzerá. O to je jeho teória pravdepodobnejšia.