Konečné poradie ligy basketbalistiek: 1. Ružomberok, 2. Slovan Bratislava, 3. Cassovia Bardejov, 4. Šamorín, 5. Istrobanka Bratislava, 6. UMB B. Bystrica, 7. DTM Košice, 8. AGM B. Bystrica.Ligový film pod slovenskými ženskými basketbalovými košmi má už roky rovnaký dej. Realita v ňom určuje víťaza prakticky vopred, zaujímavú zápletku vpisuje do boja o ostatné medaily za majstrovským Ružomberkom.
Sklamanie
V tejto sezóne mal byť viac-menej istý aj vicemajster. Káder banskobystrickej UMB so štyrmi reprezentantkami (Luptáková, L. Libičová, Belanská a Poláková) ho predurčoval na reprízu finále z ročníka 1999/2000 medzi SCP a vysokoškoláčkami spod Urpína. Zverenky trénera Ľubomíra Doušeka skončili síce po základnej a nadstavbovej časti druhé, ale s prekvapujúco nevýraznou bilanciou 14 víťazstiev a 10 prehier. V prvom kole play off UMB vypadla so Šamorínom, ktorý sa medzi elitu prebojoval zo slabšej skupiny tímov bojujúcich v skupine o 7. - 10. miesto. Neúčasť zranenej najväčšej opory Banskobystričaniek Luptákovej v tomto dvojzápase i v celej vyraďovacej časti nemôže opravedlniť úplný prepadák vlaňajšieho finalistu, ktorý skončil šiesty.
Prekvapenia
Liga 2000/2001 sa skončila úspechom bratislavských tímov, medzi ktoré môžeme trochu zaradiť i Šamorín, vzdialený od hlavného mesta 25 km. V dramatickom súperení s Cassoviou Bardejov (na zápasy vyhrali východniarky 2:1 po výsledkoch 93:87, 56:67, 64:61) síce prišiel o tretie miesto, ale práve tento kolektív s nízkym rozpočtom prekvapil najviac.
Druhá priečka patrí bratislavskému Slovanu. Už v dlhodobej časti bol tretí s oklieštenou zostavou prenasledovanou zraneniami. Mladý tím so siedmimi dvadsaťročnými či mladšími basketbalistkami sa v plnej sile prejavil v play off. O Istrobanke (v boji o 5. miesto zdolala UMB Banskú Bystricu 71:63, 66:69, 47:43) platí to isté.
Stálica
Ružomberok je v domácej lige samostatnou bojovou jednotkou. Dvojnásobný euroligový víťaz sa prirodzene sústreďuje na vrcholnú kontinentálnu klubovú súťaž. Stačil však popritom vyhrať už päť ligových ročníkov bez prehry. SCP, v máji na pokraji rozpadu, postavili opäť silné družstvo. Základ tvorí síce päť legionárok plus Bieliková a Číkošová, ale to platí pre európsku ligu. V našej sa presadzovali 19-ročná Barbora Mareková, 18-ročná Lenka Zimová a 17-ročná Luisa Michulková. Pre dlhotrvajúce zranenie a rekonvalescenciu nehrala nádejná, ale už vcelku skúsená pivotka, 20-ročná Lucia Lásková.
Perspektívy
Trénerka Natália Hejková naznačovala tvorbu nového Ružomberka v zmysle osvedčenej filozofie postupných krokov. „O menách je ťažko hovoriť, ale chceli by sme budúcu sezónu odohrať na deväťdesiat percent so súčasným kádrom a trošku ho posilniť. Rozhodne aj o nádejné slovenské hráčky.“ Ak sme sa jej pýtali, či u nás vôbec také sú, veľmi presvedčivo odpovedala: „Tri, možno štyri pätnásť-šestnásťročné dievčatá mám v oku.“
Sedemnásťročná rozohrávačka majstra, žilinská odchovankyňa, študentka ružomberského gymnázia Luisa Michulková načrtla, ako by to malo fungovať: „Niekedy som žiadne vzory nemala. Keďže však hrám v Ružomberku na poste rozohrávačky popri Bielikovej, prirodzene sa mojím príkladom stala ona.“
Basketbalistky hrajú v septembri na majstrovstvách Európy vo Francúzsku a čaká sa od nich medaila. Reprezentačný tréner Marián Matyáš bude zrejme budovať základ na Slovenkách pôsobiacich v zahraničí. Domáca súťaž s predpokladaným vývojom do budúcnosti - majster je jasný, ide o ďalšie priečky - by sa mala stať aspoň liahňou talentov. V minulosti to tak bolo.
PETER FUKATSCH