
Bratia Pavol a Peter Hochschornerovci brázdia vodu svojho domovského kanála v Čunove. ŠTARTFOTO – PETER POSPÍŠIL
bronzový Juraj Minčík, ale aj „zemiaková“ Elena Kaliská zachránili svojimi výkonmi mnohých neúspešných olympionikov z iných športov vrátane niektorých funkcionárov. „Víťazstvo Martikána na predchádzajúcej olympiáde v americkej Atlante bolo pre nás silnou inšpiráciou. A to mal vtedy Mišo iba sedemnásť rokov,“ priznávajú dvojičky Hochschornerovci, ktorým prišiel po ich víťaznej jazde spontánnym skokom priamo do divokej vody penrithského kanála gratulovať Martikán spolu s Minčíkom a otcom-trénerom Petrom Hochschornerom.
Bývalý dlhoročný vodák Peter senior analyzoval tajomstvo zlatého debla ako vyváženú symbiózu frekvenčnej dravosti nižšieho Pavla v háčiku lode s rozvahou a kormidelníckou silou Petra vzadu. Ani jedna z dvojičiek nevie jednoznačne odpovedať na otázku, kto je v ich lodi kapitánom, šéfom. „Hecujeme sa podľa konkrétnej situácie, keď to vidím vpredu ja, ozvem sa s povelom, Peter to zozadu môže vnímať inak,“ typickým flegmatickým tónom hodnotí Pavol. Okrem ich triumfu v kanáli bol pre oboch bratislavských rodákov najväčším zážitkom z olympiády v Sydney nástup na otvárací ceremoniál. „Celý štadión nadšene hučal, kričal, nám tam na dne obrovského kotla naskakovali zimomriavky,“ spomínal na svoj prvý olympijský nástup Peter.
Michal Martikán v úlohe obhajcu prvenstva z Atlanty obstál, i keď v kútiku duše ho škrel „ťuk“, ktorý ho pripravil o cenné sekundy. Navyše kvalifikáciu suverénne vyhral. M. Martikán mal za sebou psychicky neľahký rok, preto bolo preňho najdôležitejšie, že udržal kontakt s absolútnou svetovou špičkou, čo umocňuje jeho prvenstvo v celkovom poradí Svetového pohára. Dvadsaťtriročný Juraj Minčík, ktorý si najmä na domácej vode nezriedka poradil s Martikánom, pretekársky dozrel a po tradične silných kvalifikáciách sa dokázal presadiť aj vo finále, a zaslúžene vystúpil na stupne víťazov v Sydney.
Trvalo vysokú úroveň slovenských vodných slalomárov potvrdili celkovým prvenstvom v SP aj bratia Hochschornerovci v C2 a singlkajakárka Elena Kaliská. V C2 zlatým olympijským dvojičkám dokážu zdatne konkurovať i ďalšie silné lode: Štrba-Vajs, Kubáň-Olejník, Ľuboš a Peter Šoškovci.
Nečudo, že na ME v Mezzane sa Slovensko s medailovou bilanciou 3-1-0 stalo najúspešnejšou krajinou na šampionáte. A to máme v zálohe široký sled juniorov a junioriek, ktorí žali medaily na šampionátoch svojej vekovej kategórie.
O tom, že vodný slalom je vlajkovou loďou slovenského športu, najvýstižnejšie hovorí bilancia olympijských medailí. Slovensko vo svojej samostatnej ére získalo na dvoch olympiádach v Atlante 1996 a Sydney 2000 dovedna osem medailí. Rovnú polovicu (2-1-1) si vypádlovali vodní slalomári. Žiadny iný šport sa zatiaľ nemôže popýšiť zlatom, vodní slalomári ich však majú dve.
Veľký prísľub pred Aténami 2004, pred ktorými sa už naši vodáci nemusia stresovať, či ich medailonosný šport zaradia do olympijského programu. Podľa regúl MOV má už vodný slalom účasť istú, lebo tento šport nechýbal na troch predchádzajúcich hrách bez prerušenia (Barcelona, Atlanta, Sydney).
VOJTECH JURKOVIČ