Paríž 3. mája (TASR) - Znepokojujúce sú údaje francúzskeho Štátneho výskumného ústavu demografického (INED), odborníci ktorého sa prvýkrát podrobne zaoberali školskými výsledkami detí z rozvedených rodín. Rozvod má nepriaznivé dopady na školské výsledky detí, sumarizuje záver špecialistov INED v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Uvedené konštatovanie platí pre všetky spoločenské vrstvy, podčiarkuje denník. Rozvod alebo rozchod rodičov vo väčšine prípadov má za následok, že učenie, alebo štúdium detí sa v priemere skracuje o šesť mesiacov až rok a viac, vyplýva zo štúdie o vplyve rozvodu na úspešnosť detí v škole.
Deti z lepšie zabezpečených rodín, z kultúrneho aj sociálneho pohľadu, po rozvode rodičov majú síce ešte vysoké šance dobre skončiť na maturitných skúškach, ale ich možnosť získať vysokoškolský diplom sa znižuje zo 45 na 25 percent.
Na deťoch z robotníckeho prostredia sa tiež negatívne prejavuje rozvod rodičov. Ak rozvedená matka nemá vysokoškolské vzdelanie, potom každé druhé dieťa z takého prostredia odchádza zo školského systému bez dosiahnutia diplomu. Ak rodičia žijú v spoločnej domácnosti, podobný neúspech sa vyskytuje u každého tretieho dieťaťa, uvádza denník. Porovnateľné výsledky odborníci na sociodemografiu zistili aj v prípade rozvedených rodičov zamestnancov: štúdiá dokončí nižší počet detí. Inak vyjadrené: ak sa rodičia rozvedú a matka má diplom, 22 percent detí po rozvode manželov nezíska vysokoškolský diplom.
Názor, ktorým sa banalizoval dopad rozvodu na výsledky detí v škole, sa ukazuje ako nesprávny.
Výsledky štúdie odborníkov sú o to znepokojujúcejšie, že v súčasnosti sa vo Francúzsku z 10 manželstiev štyri rozpadajú, v Paríži dokonca každé druhé.
Kým odborníci prišli k uvedeným výsledkom, preskúmali osud 3000 ľudí, čo sa narodili v rokoch 1958 až 1979: v uvedenom období sa rozvody rýchle rozšírili. Ani deti, narodené v 70. rokoch o nič menej netrpeli po rozvode rodičov, ako deti s dátumom narodenia v 50. rokoch, citoval denník šéfa štúdie Paula Archambaulta.
Odborník na sociálnu demografiu podčiarkol aj ďalší fakt, vyplývajúci zo štatistík: tie preukazujú, že deti rozvedených rodičov odchádzajú z rodičovského domu skôr, ako deti žijúce v rodine s oboma rodičmi.
Štúdia vyvolala mnohé výhrady v radoch sociológov, dodáva Le Figaro. V štúdii sa nevysvetľuje, ako rozvod môže vyvolať také rozdiely, dodáva. Denník Libération, ktorý sa tiež venoval tejto téme, si položil otázku: Čo, ak nielen dopad rozvodu ovplyvňuje školské výsledky detí, ale aj situácia, ktorá predchádzala rozpadu rodiny.