nemeckého ministerstva zahraničných vecí.
Bush a Schröder sa vraj okrem iného dohodli na zablokovaní finančnej pomoci Moskve v prípade, že „z Ruska budú aj naďalej unikať obrovské sumy do zahraničia“. „K Putinovi však momentálne neexistuje žiadna rozumná alternatíva. Zaslúži si podporu, lebo sa snaží dlhodobo presadiť trhový hospodársky systém inklinujúci k demokracii. Otázne je však, či sa naozaj presadí proti starým sovietskym elitám,“ píše sa v správe.
Nemecké médiá ďalej citovali nemeckého veľvyslanca v USA Jürgena Chroboga, podľa ktorého sa vraj líbyjský prezident Muammar Kaddáfí priznal k dvom atentátom z konca 80. rokov - na berlínsku diskotéku La Belle a na americké dopravné lietadlo, ktoré explodovalo nad škótskym Lockerbie. V utajenom dokumente sa hovorí aj o Jásirovi Arafatovi, ktorý vraj „stratil kontakt s realitou“.
Podľa amerických diplomatov ohrozuje zverejnenie tajného dokumentu budúcu americko-nemeckú rokovaciu atmosféru. Úniky obsahujú informácie, ktoré by mohli uškodiť USA i z hľadiska národnej bezpečnosti, preto americké veľvyslanectvo požiadalo berlínske ministerstvo zahraničných vecí o urýchlené objasnenie okolnosti vyzradenia tajnej správy.
Podpredseda frakcie opozičnej CDU/CSU v Bundestagu a bývalý minister obrany Volker Rühe v tejto súvislosti žiadal obnoviť dôveryhodnosť nemeckých politikov. Zdôraznil, že zverejnením utajených dokumentov „je ohrozená zahraničnopolitická akcieschopnosť Nemecka“. V budúcnosti by sa takéto správy mali dostať do rúk nanajvýš dvom osobám, a nie 25, ako to bolo v danom prípade, vyhlásil Rühe. Ku kritike vlády sa pridala aj nová generálna tajomníčka liberálnej FDP Cornelia Pieperová. Podľa nej je príčinou zverejnenia tajnej zápisnice „chaos a neschopnosť“. Pieperová žiadala, aby sa veľvyslanec Chrobog a kancelárov zahraničnopolitický poradca Michael Steiner zodpovedali pred zahraničnopolitickým výborom Bundestagu. Berlínske ministerstvo zahraničných vecí celú záležitosť zatiaľ nekomentovalo.
Zato reagoval bývalý šéf ruskej tajnej služby FSB Nikolaj Kovaľov, ktorý podľa agentúry Interfax vyhlásil: „Ruské vedenie by malo žiadať objasnenie tajného dokumentu, aby vedelo, aká zvláštna aliancia sa vytvára za jeho chrbtom.“ Aj liberálny politik Boris Nemcov označil postoj Busha a Schrödera za „deštruktívny“.
PRE SME - VLADIMÍR MÜLLER