pelety lacnejšie a kvalitnejšie z Ukrajiny.
V Siderite už začala 260 ľuďom plynúť výpovedná lehota. Osud podniku závisí do veľkej miery od oceliarní. Ich prezident John H. Goodish tvrdí, že ponúkli nadštandardnú dohodu, no vedenie ju nedodržalo.
„Spravili sme niekoľko krokov na záchranu Želby,“ povedal. „Tím našich audítorov prešiel ich účtovníctvo, aby odhalil oblasti možného znižovania nákladov. Prebieha aj audit technologií, čakáme na jeho výsledok.“
Koncom januára U. S. Steel vykupoval tonu peliet po 28 dolárov. Želba po čase zastavila dodávky s tým, že cena je na tvorbu zisku prinízka. „V minulosti Želba dodávala pelety za veľmi dobré ceny, takže v tom období mali prejsť vnútornou reštrukturalizáciou, čo však neurobili,“ zdôraznil Goodish. Vedenie Želby sa nám k veci nevyjadrilo.
Pred dvoma týždňami sa stretli zástupcovia Želby a U. S. Steel. Krachujúci podnik predložil ceny a objemy, U. S. Steel ich v plnej miere akceptoval, hoci šlo o ich podstatný nárast. Z 28 dolárov zdvihla Želba cenu na 32,4 dolára za tonu s ďalším zvýšením v roku 2003 o 1,4 dolára.
Za takúto cenu môžu oceliarne dovážať kvalitnejšie pelety až z Južnej Ameriky. U. S. Steel akceptoval aj žiadané objemy, pre zvyšok tohto roku to znamená odber 185-tisíc ton peliet, v budúcom roku 235-tisíc ton.
Nad rámec pôvodnej dohody Želba žiadala od oceliarní 40-miliónovú predplatbu. Navyše obchodovanie sa malo realizovať cez tretiu firmu, ktorú Goodish nazval škrupinkovou. Američania sú v tomto smere striktní a nepripúšťajú, ako povedal Goodish, „možnosť vytvárania priestoru na únik ziskov“, čo sa dá do slovenčiny preložiť ako tunelovanie.
Keďže Želba výrazne odbočila od pôvodných dohôd, U. S. Steel nesúhlasil. Trvá na zamestnanosti 975 ľudí, na vylúčení tretej firmy. „Sme ochotní vstúpiť so Želbou do zmluvného vzťahu, ale za pôvodných podmienok,“ zdôraznil prezident oceliarní.
KLAUDIA JURKOVIČOVÁ