lny výkon služby tým, že odstráni ich závislosť od politickej moci. Podľa našich zistení v náhodne vybraných úradoch väčšina ich zamestnancov chce v štátnej správe zostať.
„V našom okrese je vysoká nezamestnanosť. Ľudia si tu prácu vážia, aj keď nie je ktovieako platená,“ tvrdí vedúca personálneho oddelenia okresného úradu v Lučenci Mária Slabejová. Ako štátna zamestnankyňa zažila viacero volieb, ale na čistky vo veľkom si nespomína. Napriek tomu priznáva: „Báli sme sa, to je pravda.“
Ani vedúci personálneho oddelenia okresného úradu v Prievidzi Jozef Klučák sa k povolebnému prerozdeľovaniu miest v štátnej správe vládnymi stranami nechce vracať. „To je už dávno zabudnutá vec,“ tvrdí. Z úradu podľa neho odišli tí, ktorí odísť chceli. Do budúcnosti vylúčil akúkoľvek možnosť „čistiek“ na ich úrade.
Vedúca organizačného odboru Okresného úradu v Poprade Jana Kovalčíková si nie je celkom istá: „Viete, budú voľby. Ja predpokladám, že to samo osebe nebude mať vplyv, ale… Ťažko povedať, ako to bude,“ hovorí.
Hodnotiť zákon o štátnej službe je podľa nej predčasné. „Až prax ukáže, čo to všetko obnáša,“ tvrdí Kovalčíková. Obdobný názor má i tieňová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny strany Smer Viera Tomanová. Už teraz je však podľa nej zrejmé, že zákon o štátnej službe treba novelizovať. Novelizovať zákon chcú viaceré politické strany, ako, to ešte nespresnili.