O povolebných čistkách v štátnej správe sa verejnosť prvýkrát dozvedela v súvislosti s tzv. akčnými päťkami. Začiatkom roka 1995 sa na okresnej úrovni tvorili komisie zložené zo zástupcov strán vládnej koalície HZDS-SNS-ZRS, ktoré rozhodovali o obsadení miest v štátnej správe „správnymi ľuďmi“. Názov akčná päťka bol odvodený od počtu ich členov.
Konkrétne prípady boli zverejnené len zriedka. Spravodajstvo verejnoprávnych médií, naklonených vládnej koalícii, podliehalo cenzúre a pokus o vyjadrenie iného názoru sa trestal v lepšom prípade pozastavením činnosti. Dokumentarista STV Mário Homolka napríklad dostal dištanc, keď o akčných päťkách a čistkách v štátnej správe natočil film Akcent č. 3.
Vtedajšia opozícia takýto postup ostro kritizovala. Keď sa po voľbách v roku 1998 ujala vlády, začali z prostredia opozičného HZDS zaznievať hlasy, že sa v okresoch sformovali akčné štvorky. Padali pri tom výrazy ako „akt pomsty“ alebo „krágľovanie“.
Vari najviac opozíciu pobúril minister kultúry Kňažko. Ten odvolal nielen všetkých generálnych riaditeľov sekcií ministerstva, ale aj takmer všetkých riaditeľov ministerstvu podriadených organizácií. Kňažko hovorí, že tak urobil na základe odborných kritérií.
Strany súčasnej vládnej koalície sa vo volebných programoch hlásili k myšlienke odpolitizovania štátnej správy. O tom, že treba zabrániť povolebným výmenám, nehovorila žiadna. Len v programe SDK možno nájsť zmienku: „… budeme požadovať… stabilizáciu zamestnancov verejnej správy.“
Nový zákon o štátnej správe každému, kto prejaví záujem o vstup do štátnej služby a spĺňa predpoklady, zaručuje spravodlivé výberové konanie. (joč)