
Zinedine Zidane z Realu Madrid (vľavo) prechádza cez obrancu Abelarda z Barcelony. Francúzsky stredopoliar do druhého polčasu semifinálovej odvety Ligy majstrov nenastúpil pre problémy s rebrami, ale Real si po remíze 1:1 zabezpečil postup do finále. FOTO - ČTK/AP
Futbalisti Realu Madrid majú stále šancu dôstojne osláviť sté výročie založenia klubu. Hoci španielsky pohár opustili predčasne a ani vo finiši Primera Division to nevyzerá na zisk titulu, po ročnej prestávke sa predsa len prebojovali do záveru Ligy majstrov. V prestížnom čisto španielskom semifinále vyradili Barcelonu, keď základ úspechu položili minulotýždňovým víťazstvom 2:0 na Nou Campe.
Charakter stredajšej odvety na domácom trávniku, ktorý organizátori pokropili vodou viac, ako je zdravé, bol preto jasný - Real sa dopredu bezhlavo nehrnul a zvýšenú pozornosť sústredil predovšetkým na priestor pred vlastnou šestnástkou. Hrať a tvoriť musel katalánsky klub. Prvú polhodinu sa nebolo na čo pozerať. Ani jedna strela si nenašla cestu medzi tri žrde. Rivaldovu invenciu v strede ihriska len ťažko niekto nahradí, Saviola s Kluivertom boli na šmykľavom teréne viac na zadku ako v nebezpečných šanciach.
Osemnásobný víťaz najcennejšej európskej trofeje kontroloval vývoj, keď bolo treba, naťahoval čas a zdržiaval. Biely balet i pískajúcich divákov vytiahol z biedy elegantný kúsok 24-ročného Raúla, historicky najlepšieho strelca Ligy majstrov. V súboji vybojoval loptu, neponechal ju Zidanovi, ale nechytateľnou strelou do ľavého horného kúta zarezervoval finálové letenky do škótskeho Glasgowa.
„Na postup sme sa tvrdo napracovali. Ani jeden z dvojzápasu nebol ľahký, keďže Barcelona mala loptu častejšie vo svojej moci. Stojíme pred ziskom nášho deviateho titulu. Súper počas odvety dosť riskoval, mali sme ho za to potrestať viacerými gólmi. Vo finále nás čaká Leverkusen, ktorý zaslúžene postúpil cez Manchester. Hrať proti nemeckým mužstvám je vždy ťažké. Dôležité však je, že španielsky futbal má na vyvrcholení súťaže zastúpenie,“ vyhlásil Raúl.
Barcelona po prestávke už logicky hrala vabank. Vyrovnala vďaka vlastnému gólu Helgueru po nešťastnom teči, ale Césara ani raz neprekonala, hoci Kluivert, Luis Enrique i striedajúci Geovanni mali na to veľmi dobré príležitosti. „Real mal v odvete lepšiu východiskovú pozíciu a využil ju. Ak taký veľký klub, ako je ten náš, nezíska žiaden titul, potom musíme hovoriť o sklamaní. Netreba však vešať hlavy, pretože sme vypadli so cťou. Real strelil prvý gól a privodiť zvrat nebolo jednoduché. Pravda, mali sme dobré šance, mohli sme ísť aj do vedenia, ale nepremenili sme ich,“ konštatoval tréner Barcelony Carles Rexach, ktorý zrejme pri katalánskom tíme po sezóne končí.
Real pasujú odborníci za favorita vo finále. Lenže to isté predpovedali aj pohárovo skúsenému Manchestru v semifinále proti Bayeru Leverkusen. Finalisti doteraz narazili na seba v pohároch štyrikrát a Madrid je úspešnejší - tri razy vyhral a raz sa zrodila remíza. Španielske médiá už vyťahujú paralely, keď v roku 1960 vyradil Real v semifinále Barcelonu a v rozhodujúcom súboji práve v Glasgowe rozstrieľal Eintracht Frankfurt 7:3.
MIROSLAV BUKOV