Utorňajšie rozhodnutie Medzinárodnej korčuliarskej únie (ISU) o suspendovaní francúzskej rozhodkyne Marie-Reine Le Gougnovej a prezidenta francúzskej federácie Didiera Gailaghueta spustilo vlnu búrlivých reakcií a obvinení. Na svoje si prišli americké médiá, ktoré olympijský škandál športových dvojíc otvorili, ale najmä Le Gougnovej a Gailaghuetovi kolegovia, ktorí situáciu využili na prezentáciu svojej bezúhonnosti.
Marie Reine Le Gougnová bola v utorok suspendovaná za uprednostnenie ruskej športovej dvojice Berežná - Sicharulidze pred kanadskými pretekármi Salová - Pelletier na zimnej olympiáde v Salt Lake City a tiež za to, že neohlásila ešte pred súťažou pokus Didier Gailaghueta o ovplyvnenie jej rozhodovania. Uprednostnenie ruskej dvojice malo byť výmenou za víťazstvo pre francúzsky tanečný pár Anissinová - Peizerat, čo francúzska rozhodkyňa rezolútne poprela. Le Gougnová bola spolu s prezidentom Francúzskej korčuliarskej federácie Gailaghuetom vylúčená na tri roky z účasti na akýchkoľvek aktivitách ISU na ľade i mimo neho.
Krátko po utorňajšom rozhodnutí priniesol americký denník The Washington Post výpoveď bývalého francúzskeho rozhodcu Francisa Betsha, ktorý obvinil Gailaghueta z pokusu o ovplyvňovanie jeho rozhodovania na európskom šampionáte v roku 1994 spolu s výpoveďou ďalšieho rozhodcu z Francúzska Alaina Miquela. Ten obvinil Gailaghueta z pokusu o ovplyvňovanie na majstrovstvách sveta v roku 1998 a jeho švajčiarska kolegyňa Christine Blacová uviedla, že niekoľko mesiacov pred zimnou olympiádou počula Le Gougnovú hovoriť o jej rozhodnutí uprednostniť ruských korčuliarov.
Rozhodcovia a experti na krasokorčuľovanie tak začali namiesto výkonov na ľade hodnotiť výkony za mantinelom a odpočuté telefonáty v hotelových loby. Z tých, ktorí majú bdieť nad čistotou a krásou zakladajúceho športu zimných olympijských hier, sa pod rúškom alibizmu stali experti na čestnosť vlastných kolegov. Marie-Reine Le Gougnová bola suspendovaná aj za neohlásenie nátlaku na svoju osobu. Ďalší dvaja francúzski rozhodcovia sa k rovnakému činu prihlásili úplne beztrestne a až po odvolaní prezidenta Gailaghueta z jeho pozície v ISU. Nadôvažok tak urobili prostredníctvom amerických médií živo sa zaujímajúcich o neporiadok vo francúzskom olympijskom krasokorčuľovaní.
Dodatočne ocenení olympijskí víťazi Jamie Salová a David Pelletier z Kanady sa v utorok rozhodli skončiť amatérsku kariéru a na súťažný ľad už nenastúpia.
Výsledkom škandálu s dvoma víťazmi je teda bolestivá prehra fair play. Škoda, že sa tento súboj musel odohrať na olympijskej pôde a, ako to už býva, na úkor pretekárov a samotného športu.
Z veľkého olympijského škandálu tak vznikla mediálna fraška s mnohými otáznikmi. Definitívne by ich mal odstrániť júnový snem ISU v japonskom Kjóte, kde verejnosti prvýkrát predstavia nový systém rozhodovania. Mal fungovať na princípe náhodného výberu hodnotenia od viacerých rozhodcov a znížiť tak riziko ovplyvňovania výsledku ešte pred súťažou.
PRE SME - TOMÁŠ KIKA