UPC je však len jedna z radu neplatiacich kábloviek. Rada pre vysielanie a retransmisiu už mnohé z nich pokutovala. Spoločnosti UPC vlani vyrubila pokutu spolu 2,1 milióna korún (sedemkrát po tristotisíc). Káblovka sa odvolala na Najvyšší súd. Ten po pol roku vydal rozhodnutie, že pokutu ruší. Príslušného sudcu sme včera nemohli osloviť, lebo nebol v práci.
Rada rozhodnutie ešte nedostala. Predseda Peter Kováč teda nepozná presné zdôvodnenie. „Vieme len, že Najvyšší súd nemal námietky k podstate veci, ale vyčítal nám procesné chyby. Je prekvapujúce, ak takéto formálne veci sudcovi ešte nedávno neprekážali a pri rozhodnutiach o iných káblovkách rozhodol v náš prospech.“
Podľa Kováča väčšina kábloviek si u nás už vzťahy s vysielateľmi usporiadala. „Je to povinnosť bežná v mnohých štátoch Európskej únie.“ Desiatky ďalších kábloviek, ktoré to ešte neurobili, dostali tiež pokutu, ale miernejšiu ako UPC - v závislosti od počtu klientov. Niektoré boli iba upozornené.
Asociácia prevádzkovateľov káblovej televízie, združujúca najväčšie káblovky (aj UPC), tvrdí, že problém vysielateľských práv stojí na podpise zmlúv, ktoré sa nedajú dodržať. „Mnohé najmä menšie káblovky ich síce podpísali, ale aj tak nemajú záruku, že im zmluvná strana zaručuje práva na všetky programy,“ hovorí prezident asociácie Robert Ťavoda. „Bez zaručenia práv sú programy v maďarských i českých súkromných televíziách. Vypnutie Novy sa stalo príkladom, ako s tým môže niekto manipulovať.“
V Čechách podľa neho káblovky nemusia mať súhlas vysielateľov. České káblovky bežne vysielajú Markízu či STV bez vysielacích práv.“ (ru)