2. Konateľ spoločnosti, ktorý naletí, založí osobný účet a údaje o účte pošle spolu s bianko faktúrami a hlavičkovým papierom do Nigérie.
3. Nigérijská strana potvrdí príjem, oznámi, že efektívnosť transakcie je spojená s ďalšími výdavkami a chystá sa navštíviť firmu, a preto potrebuje pozývací list pre päť nigérijských občanov.
4. Konateľ firmy pozýva Nigérijčanov na obchodné rokovanie.
5. Z Nigérie prichádzajú doklady potvrdzujúce, že obchod je na „dobrej“ ceste. Podvodníci posielajú potvrdenia o registrácii spoločnosti v Nigérii, žiadosť napríklad petrolejárskej firmy adresovanú tamojšej centrálnej banke o povolenie prevodu na účet firmy, autorizáciu ministerstva financií na tento prevod, neodvolateľný certifikát potvrdzujúci platbu vydaný „centrálnou bankou“. Zároveň dostane konateľ slovenskej firmy list od „centrálnej banky Nigérie“, aby zaplatil poplatok 20 150 USD a aby osobne prišiel do Nigérie, pretože bez toho nemožno prevod urobiť.
6. Konateľ firmy má do Nigérie priniesť aj hotovosť 37 250 USD na nevyhnutné výdavky (poplatky a korumpovanie kompetentných osôb). Nigérijská strana konateľovi odporučí, aby si nevybavoval nigérijské víza, ale víza do susedného Beninu, odkiaľ ho ona dopraví do Nigérie. Potvrdí, že peniaze budú poukázané na účet konateľa do 48 hodín po podpísaní zmluvy a zaplatení bankových poplatkov.
Cieľom podvodníkov je teda dostať podnikateľa aj s peniazmi do svojej krajiny bez platných víz, aby bol vydierateľný. Všetky dokumenty sú, samozrejme, falošné. Ak konateľ firmy prijme pozvanie, ocitne sa bez platného víza, čiže ilegálne, v cudzom štáte bez kontaktu s vonkajším svetom a s veľkou hotovosťou, čo je lákavé sústo pre podvodníkov. (rf)