
Foto - archív
Do firmy prišiel fax, ktorého autor sa vydáva za syna nedávno zabitého svetoznámeho vodcu angolských povstalcov Jonasa Savimbiho. Človek podpísaný ako Ricardo Savimbi ponúkol dobrý obchod - prepranie 16,5 milióna dolárov svojho nebohého „otca“ cez účet firmy alebo účet riaditeľa. Pripojil telefónny aj faxový kontakt a e-mailovú adresu. Keď sme sa však pokúšali dovolať na uvedené číslo, telefón nikto nedvíhal.
V minulosti sa už podobné prípady stali a scenár bol väčšinou nasledujúci: ak podnikateľ prejavil záujem a poslal fax, prípadne e-mail, podvodník od neho začal ťahať doláre a tvrdil, že s transakciou sú spojené určité výdavky. Nakoniec podnikateľa pozval do Afriky, kde ho okradol.
„Takých faxov nám chodí veľa. Už ich ani nečítame, idú rovno do koša. Začalo sa to niekedy pred štyrmi rokmi. Chodili ponuky z Ghany aj ďalších štátov,“ povedal generálny riaditeľ Palmy-Tumys Ivan Ivanič.
Podobné ponuky dostávajú desiatky našich firiem. Z afrických krajín, najmä z Nigérie, začali chodiť v roku 1992 a boom bol v roku 1997. Medzi podnikateľmi sa našli aj takí, ktorí naleteli. Polícia vtedy nechcela prezradiť mená dobehnutých podnikateľov, ale tvrdila, že prišli do Nigérie, na letisku im zobrali pasy, vyviezli ich mimo colnej kontroly a zobrali im peniaze. Šéfom slovenských firiem bez dokladov a peňazí museli pomáhať pracovníci ambasády a miestna polícia.
V posledných rokoch žiadny z podnikateľov podvodníkom nenaletel a peniaze do Afriky neposlal. Samotní podnikatelia však hovoria, že stále máme povesť krajiny, v ktorej ľudia ľahko naletia podvodníkom.
Nigérijskí podvodníci sa však neorientujú výlučne na Slovensko. Obete si našli aj v mnohých krajinách Európy a v Spojených štátoch amerických. Najnovšie začali firmy dostávať takéto ponuky e-mailom. Ich pisatelia sľubujú miliónové odmeny za poskytnutie pomoci pri prevode väčšej sumy peňazí na zahraničnú banku.
Odosielatelia sa nevydávajú len za známych Afričanov, ale aj za popredných podnikateľov, vysokých štátnych úradníkov či šéfov centrálnych bánk, ktorí majú peniaze zo zvláštnych zdrojov. Vlády v niektorých afrických štátoch už založili komisie na boj proti podvodníkom. (rf)