„Sme za rovnoprávnosť všetkých európskych poslancov. Ale 8500 eur, to je polovica toho, čo zarába sudca Európskeho súdneho dvora. To je trošku priveľa,“ posťažovala sa belgická poslankyňa Nelly Maesová, známa aktivistka za práva maďarskej národnostnej menšiny na Slovensku. Podľa jej kolegu z radov zelených Pierra Jonckheera je návrh takýchto platov veľmi zlý aj pre imidž europarlamentu, „najmä v období, keď sa európska integrácia aj tak neteší príliš veľkej podpore“.
Poslanci Európskeho parlamentu majú dnes rôzne platy, ktoré sa počítajú na základe príjmov ich kolegov v národných parlamentoch. Preto dnes talianski europoslanci dostávajú mesačne 10 600 eur, zatiaľ čo nemeckí len 6500 a španielski dokonca iba 2800 eur. Dvadsaťpäť belgických poslancov EP má dnes plat 5500 eur mesačne hrubého, po zaplatení 49-percentnej dane im ostane 2800 eur.
Po voľbách do EP v lete 2004 však majú mať všetci poslanci jednotný plat 8500 eur, čo v prípade Belgičanov predstavuje nárast o 54 percent. Keďže však súčasťou nových pravidiel je aj jednotná daň len 12,5 percenta, na ruku dostanú belgickí europoslanci 7438 eur. Denník La Derniere Heure vypočítal, že oproti dnešným 2800 eurám je to nárast o 165 percent. V tom nie sú zarátané diéty, náhrady za cestovné a príspevky na asistentov.
(tasr)