
Chu Ťin-tchao mal na svojej prvej americkej ceste úspech. FOTO - ČTK/AP
Číňan Chu Ťin-tchao nezvyčajnú príležitosť dostal. Onedlho sa totiž zrejme stane najsilnejším mužom najľudnatejšej krajiny na svete.
Chu by mal najskôr od Ťiang Ce-Mina na septembrovom zjazde prebrať kľúčovú funkciu šéfa komunistickej strany a na budúci rok po Ťiangovi „zdedí“ aj funkciu prezidenta. To je podľa amerických sinologóv najpravdepodobnejší variant.
Do USA prišiel Chu na šesťdňovú návštevu a Američania ju pochopili ako súčasť jeho príprav na najvyššie funkcie. Aj preto sa objavil po boku Georgea Busha v Bielom dome.
Medzi USA a Čínou sú zásadné rozpory - budúcnosť Taiwanu, ktorý Čína považuje za odštiepeneckú provinciu, odzbrojovanie, ľudské práva, náboženská sloboda. Od Bushovho nástupu sú americko-čínske vzťahy v porovnaní s Clintonovou érou menej usmievavé, ale čitateľnejšie.
Pre Chua bolo dôležité v Spojených štátoch ukázať (v Číne ho veľmi pozorne sledovali), že si s Bushom nebude vo všetkom rozumieť. Aj preto povedal, že spory o Taiwan môžu oslabiť americko-čínske vzťahy. „Taiwan bol vždy najdôležitejšou a najcitlivejšou záležitosťou čínsko-amerických vzťahov,“ povedal.
Bush minulý rok povedal, že spraví „čokoľvek to bude stáť“ na obranu Taiwanu. Potvrdil to predajom vysoko sofistikovaných zbrojných systémov Taiwanu alebo nedávnym pozvaním taiwanského ministra obrany na summit na Floride.
Krátko po Bushovom nástupe vznikla po zrážke čínskej stíhačky s americkým výzvedným lietadlom vážna kríza. Po 11. septembri a teroristických útokoch ale prišlo oteplenie.
Po Chuovej návšteve sa dá povedať, že sa veľmoci zhodli na stratégii „povznesenia“ sa nad rozdielnymi názormi. Vzťahy budú budovať tam, kde sa zhodnú - Chu sa s ministrom obrany Donaldom Rumsfeldom vo Washingtone dohodol na obnovení vojenskej spolupráce, ktorá bola zastavená po zrážke vojenských lietadiel.
Čínsky politik ochutnal aj ako chutí americká demokracia. Štyria kongresmani sa mu pokúsili odovzdať listy, v ktorých žiadali prepustenie politických väzňov. Chu ich odmietol.
„Dúfala som, že s viceprezidentom budeme aspoň hovoriť o ľudských právach v Číne a Tibete, ale Chuovo odmietnutie ukazuje, aký vážny je tento problém,“ povedala demokratka Nancy Pelosiová.
MAREK CHORVATOVIČ