
Nikola Šajnovič – strmý pád. FOTO-TASR
Pravá ruka bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča pre Kosovo Nikola Šajnovič a bývalý veliteľ internačného tábora v Bosne Momčilo Gruban sa včera dobrovoľne vydali do rúk Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu. Budú čeliť obvineniam z vojnových zločinov.
Bývalý podpredseda juhoslovanskej vlády Šajnovič je obvinený z masového zabíjania, vyháňania a násilností páchaných na etnických Albáncoch v Kosove. Svoje rozhodnutie vzdať sa nazval racionálnym riešením: „Je to moja povinnosť voči tým, ktorí položili životy pri obrane krajiny.“
Šajnovičovo obvinenie je rovnaké ako to, ktorému v Haagu čelí jeho bývalý šéf Miloševič. Šajnovičov právnik Toma Fila podľa denníka New York Times vylúčil možnosť, že by jeho klient svedčil proti Miloševičovi.
Bosniansky Srb Momčilo Gruban je podľa haagskej obžaloby zodpovedný za to, že v roku 1992 riadil zabíjanie, znásilňovanie, sexuálne útoky, bitky a ponižovanie nesrbského obyvateľstva v neslávne známom väzenskom tábore Omarska v Bosne. „Táborom hrôzy“ prešlo až 10-tisíc bosnianskych Moslimov a Chorvátov.
Fila je presvedčený o nevine oboch mužov: „Predpokladám, že sa mi podarí dosiahnuť návrat pána Šajnoviča domov do troch mesiacov.“
Aj vybavenie Grubanovho prípadu pokladá Fila za otázku času. „Bol len strážcom v Omarskej,“ vyhlásil na belehradskom letisku.
Ktovie, ako by sa toto vyhlásenie počúvalo stovkám Moslimov a Chorvátov z mestečka Prijedor. Jedného jarného dňa koncom mája 1992 ich neznámi vojaci odvliekli do bývalého baníckeho komplexu zvaného Omarska.
Dokumenty zverejnené na internetovej stránke haagskeho tribunálu potvrdzujú, že „strážcovia“ za tri mesiace existencie internačného tábora stihli dosť. Väzni postupne spoznávali administratívnu budovu v Omarskej, kde prebiehali výsluchy, či malú búdku zvanú „biely dom“ určenú na bitie. Po týždňoch znásilnení a mučenia sa mnohí z uväznených ocitli v „červenom dome“. Z neho sa už nik nevrátil.
Aj preto poznámku právnika nemohli počuť tri tisícky párov ľudských uší. Z Omarskej sa už nedostali.
Šajnovič a Gruban sú dvaja z šestice srbských obvinených, ktorí po výzve juhoslovanskej vlády vyjadrili ochotu dobrovoľne predstúpiť pred tribunál.
Ďalších 17 obvinených Srbov zo zverejneného 23-členného zoznamu výzvu belehradských úradov odmietlo a majú byť na nich vydané zatykače.
Medzi nimi je aj bývalý predák bosnianskych Srbov Radovan Karadžič a bývalý veliteľ bosnianskosrbskej armády Ratko Mladič. Jedným z obžalovaných je aj stále úradujúci srbský prezident Milan Milutinovič. Toho však až do konca roka chráni imunita.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ