BRATISLAVA – Slovenská politická scéna je z európskeho pohľadu netypická aj po desiatich rokoch vývoja. Tri politické strany s najväčšou podporou verejnosti (HZDS, Smer a SDKÚ) stále nie sú členmi európskych politických združení.
Odborníci ale tvrdia, že členstvo politických strán v európskych štruktúrach má pre Slovensko a jeho zahraničnú politiku veľký význam.
Dzurindova SDKÚ už požiadala o štatút pozorovateľa v Európskej ľudovej strane (EĽS) a má pomerne veľké šance na úspech. Zato HZDS sa už dlhšie márne snaží získať členstvo v konzervatívnej Európskej demokratickej únii a jeho vyhliadky sú slabé.
Ficov Smer napriek tomu, že má ambície zostavovať budúcu vládu, sa o európske politické štruktúry nezaujíma.
Zvláštnosťou slovenskej politickej scény je teda to, že členmi európskych politických združení sú skôr strany s menším počtom poslancov v parlamente, a teda aj menším vplyvom na vývoj v krajine. Minulý týždeň sa členom Európskej demokratickej únie stala SMK. (sp)
Mačka, ktorá chytá myši
Predseda Smeru Robert Fico tvrdí, že jeho ambíciou je predstaviť stranu na oficiálnych miestach. Chystá sa do USA, Ruska i centrály NATO. „Odmietame akúkoľvek ideologizáciu strany, či už doprava, alebo doľava. Do volieb sa ani nechceme zaoberať týmito otázkami. Pripúšťam, že po voľbách vzniknú v strane prirodzené prúdy, ktoré budú Smer niekam tlačiť. Môj osobný predpoklad je, že vnútri strany je určitá tendencia doľava. Teraz ma to ale netrápi. Nám ide o to, aby sme dosiahli taký výsledok, ktorý nám bude zaručovať, aby sme mohli zostaviť vládu. Samozrejme, bez pána Mečiara.“
Ešte vlani Fico tvrdil, že jedinou ideológiou Smeru bude pragmatizmus, lebo „je jedno, či je mačka čierna, alebo biela, hlavne, že chytá myši“. Šéf eurointegračného výboru parlamentu poslanec František Šebej z DS tvrdí, že Ficovou ideológiou je nemať ideológiu, lebo tá zaväzuje: „Ideológia nie je slovo ‘fuj‘, ale znamená definovať si hodnotový systém. Fico ale založil stranu založenú na osobnej popularite. Preto sa nemá kam začleniť.“
Dzurinda požiadal o štatút pozorovateľa
Predseda SDKÚ a premiér Mikuláš Dzurinda už požiadal o štatút pozorovateľa v Európskej ľudovej strane (EĽS). Zo spomínaného trojlístka strán má práve SDKÚ najväčšie šance najrýchlejšie sa presadiť v európskych politických združeniach.
O vstupe do EDÚ sa podľa generálneho sekretára SDKÚ I. Šimka v strane zatiaľ nehovorilo. V tejto chvíli považuje členstvo v EĽS za významnejšie, pretože pôsobí priamo v Európskom parlamente.
Poslanec SDKÚ Roman Vavrík by však privítal, keby sa strana uchádzala aj o členstvo v Liberálnej internacionále. Jej členom bola aj Demokratická únia, ktorá fúzovala práve s Dzurindovou stranou. Na otázku, či dá SDKÚ prihlášku do Liberálnej internacionály, bývalý funkcionár DU a dnes SDKÚ Milan Kňažko povedal: „Nedá sa to. Všetko chápeme ako istý vývoj a verte, že na Slovensku z vnútropolitického hľadiska nie je dôležité, či je niekto ľavičiar, pravičiar, liberál, konzervatívec. Sú tu iné problémy a majú pre to pochopenie aj naši priatelia v jednotlivých európskych združeniach.“ Na otázku, či majú pre to pochopenie aj liberáli, ktorí prešli z bývalej DU do SDKÚ, Kňažko odvetil: „Musíte sa spýtať všetkých bývalých priaznivcov, ale väčšina určite áno.“
Muránsky: Blokovanie SMK malo zmysel
Úsilie slovenských politických strán začleniť sa do európskych zoskupení doteraz vyvolalo na Slovensku spor dvoch partnerských vládnych strán SMK a KDH. Dnes je už Bugárova SMK členom EDÚ.
Kresťanskí demokrati dlho blokovali členstvo pre spor o umiestnenie súsošia svätého Cyrila a Metoda na Nádvorí Európy v Komárne. Politici obidvoch strán sa nakoniec dohodli, že problém vyrieši samosprávny orgán mesta. Šéf SMK Béla Bugár priznal, že k zmene postoja KDH prišlo po príchode Pavla Hrušovského na predsednícky post.
Poslanec KDH Peter Muránsky na otázku, aký význam malo blokovanie vstupu SMK, odpovedal: „Malo to zmysel, lebo sme poukázali, že takýto problém na Slovensku bol. Že problémy v štáte majú nielen národnostné menšiny, ale aj väčšinový národ tam, kde sa stane menšinovým.“
Opozičné strany majú problém
HZDS sa usiluje začleniť do EDÚ. Kresťanskí demokrati i Bugárova SMK zatiaľ podporu Mečiarovmu hnutiu nesľubujú. Tvrdia, že HZDS musí zmeniť svoju politiku a dištancovať sa od káuz z minulosti.
SNS tvrdí, že zahraničnú izolovanosť sa jej darí prekonávať. Predsedníčka strany Anna Malíková argumentuje prijatím v poslaneckom klube Únia pre národy Európskeho parlamentu. Zo 626-členného Európskeho parlamentu má tento klub 30 členov.
IGOR STUPŇAN, MARIÁN KIZEK