Od roku 1989 boli pripravené takmer dve desiatky návrhov zákona, ktorý by socialistický tlačový zákon nahradil, ani jeden poslanci neschválili. Dnes je na stole ďalší návrh zákona o masových médiách. Predkladajú ho poslanci z výboru pre kultúru a médiá.
Obsah zákona je na 90 percent podobný niekdajšiemu návrhu z dielne Slovenského syndikátu novinárov. Aj tento má svoju chybičku krásy. Navrhuje zriadenie Mediálnej rady, ďalšieho regulačného orgánu, ktorého členov by volili poslanci. Proti zriadeniu takejto rady je syndikát novinárov, aj Združenie vydavateľov periodickej tlače.
„To je vec, ktorú som ešte ako predseda syndikátu nepodporoval a stále nepodporujem. V Európe sú väčšinou tlačové rady nezávislé,“ povedal dnešný hovorca prezidenta Ján Füle. „Nemám dôveru k radám, ktorých členov volí parlament. Viem, ako sa dá ich zložením manipulovať po voľbách.“
Podľa predsedu združenia vydavateľov Miloša Nemečka nová Tlačová rada ako spoločný orgán etickej samoregulácie rieši tieto otázky tak, ako je to zvyčajné vo viacerých vyspelých krajinách.
Len v dvoch štátoch Európy novinársku radu volia poslanci. Naopak, samoregulačný orgán novinárov má dvadsať krajín.
(hr)