
Prezident Rudolf Schuster (vpravo) prijal v Prezidenstkom paláci v Bratislave predstaviteľov Tlačovej rady. Okrem predsedu Miroslava Cipára (vľavo) sú jej ďalšími členmi advokát Ján Hrubala, evanjelický biskup Ivan Osuský, aktivista viacerých mimovládnych organizácií Pavol Demeš, historik Ivan Kamenec (3. zľava) a pedagogička v oblasti psychológie médií Elena Hradiská (4. zľava). FOTO TASR – VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA – Prezident Rudolf Schuster podporuje novovzniknutú Tlačovú radu. S jej členmi sa stretol v utorok a vyslovil všetkým dôveru – výtvarníkovi Miroslavovi Cipárovi, historikovi Ivanovi Kamencovi, pedagogičke Elene Hradiskej, biskupovi Ivanovi Osuskému, riaditeľovi nadácie Pavlovi Demešovi a právnikovi Jánovi Hrubalovi.
„Považuje ich za spoločensky akceptovateľné osobnosti. Ak sa objavia nejaké útoky na ich legitimu, tak ich podporí,“ povedal prezidentov hovorca Ján Füle.
Tlačová rada vznikla len nedávno, na základe dohody medzi Slovenským syndikátom novinárov a vydavateľmi periodickej tlače. Má sledovať dodržiavanie zásad novinárskej etiky v tlačených médiách.
Nebude dávať pokuty ako zákonom zriadená Rada pre vysielanie a retransmisiu pri elektronických médiách, ale skôr upozorňovať a morálne apelovať.
Rada už dostala podľa predsedu Miroslava Cipára aj prvé podnety – je ich asi desať. Cipár nespresnil, o čom boli.
Základom práce Tlačovej rady je Kódex novinárskej etiky. Každý opodstatnený podnet posudzujú všetci členovia. Potom o prehrešku informujú médium a ak šéfredaktor odmietne publikovať ospravedlnenie alebo spresnenie, rada nález zverejní.
Prezident sa netají tým, že aj on má opakované výhrady voči niektorým článkom v slovenských médiách. „Ide najmä o tie články, kde si ich autori neoveria fakty a niektoré svoje dojmy vydávajú za skutočnosť.“ O konkrétnych prípadoch nehovoril.
V októbri prezident obvinil aj denník SME z dezinterpretácie jeho slov z rozhovoru pre rakúsku agentúru APA, ktorý prebrala TASR. Slová, ktoré zverejnil aj denník SME, „na Poľsko nemôžeme čakať, keď my budeme pripravení na vstup do EÚ a Poľsko nie. To by bola falošná solidarita“, označil za dezinterpretáciu.
Prezident rozhodne poprel, že by v rozhovore pre APA naznačil možnosť, že Slovensko by mohlo byť v únii skôr ako Poľsko. APA potom SME poskytla časť záznamu tohto rozhovoru. Kancelária prezidenta však tvrdila, že má vlastnú nahrávku, ktorú poskytne ako dôkaz. Dodnes sa tak nestalo.
„Verejne môžem len sľúbiť, že sa pokúsim tú nahrávku získať a obratom ju odovzdám redakcii SME,“ odpovedal na našu otázku Ján Füle, ktorý v tom čase ešte nebol hovorcom.
MIRKA HOROBOVÁ