
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Keď ste boli prorektorom univerzity a váš niekdajší šéf Juraj Švec vstúpil do politiky (DU), neboli ste jeho krokom nadšený a považovali ste ho za chybu. Teraz ste tú chybu zopakovali sám. Prečo?
„To, že som naznačil, že by som rád vstúpil do politiky, nepovažujem za chybu. V prípade rektora Šveca som jeho vstup do politiky pokladal za krok, ktorý nemohol prospieť Univerzite Komenského, lebo vyše dvoch rokov robil súčasne poslanca aj rektora. Podľa mňa jedna (alebo možno aj obe) funkcie museli nutne utrpieť.“
Rektorom budete ešte pár mesiacov a vaša funkcia sa bude prelínať s politickými povinnosťami. Neutrpí tým univerzita?
„Ak budem zvolený do Národnej rady SR, bude sa moje funkčné obdobie rektora prelínať s prípadnou funkciou poslanca najviac štyri mesiace. Okrem toho 20. novembra 2002 bude zvolený nový rektor Univerzity Komenského, takže podľa mňa tým univerzita celkom neutrpí.“
Čím vás politika láka?
„Som presvedčený, že jej prostredníctvom budem môcť účinne ovplyvňovať chod udalostí. A kto takú možnosť dostane, mal by ju pre lepšiu budúcnosť tejto spoločnosti využiť.“
Rektor by nemal byť zástancom žiadnej politickej strany, kým je vo funkcii. Čo vy na to?
„Nesúhlasím. Rektor je zároveň aj občan s volebným právom a nevidím žiaden dôvod, prečo by nemal a nemohol byť zástancom politickej strany. Rektor však nesmie pripustiť pôsobenie politických strán a hnutí na akademickej pôde. Možnože preto by nemal byť členom politickej strany. Aj o tom sa však dá diskutovať. V Slovenskej rektorskej konferencii máme členov rôznych strán a hnutí, pričom môžem povedať, že pri formulovaní vysokoškolskej politiky nás neodlišovali politické programy, skôr nás spájala odbornosť a skúsenosti.“
Upísali ste sa už SDKÚ?
„Zatiaľ nie som členom žiadnej politickej strany a ani som doteraz nikdy nebol.“
Prečo si myslíte, že sa máte premiérovi Dzurindovi revanšovať? Čím konkrétnym vysokým školám naozaj pomohol?
„Nemám pocit, že sa svojím rozhodnutím premiérovi revanšujem. Mňa oslovila jeho osobnosť, jeho nekonfrontačnosť aj schopnosť viesť a dosahovať výsledky s koalíciou. Premiér naozaj vysokým školám pomohol. Poviem len tri podstatné veci. Viedol s nami vždy otvorený a vecný dialóg, kedykoľvek sme sa na neho obrátili. Tak, ako sľúbil, každý rok on a jeho vláda rozhodli o zvýšení rozpočtu vysokých škôl o 0,1-percentný podielu z HDP. Jeho vláda pripravila a presadila nový zákon o vysokých školách, ktorý im dáva skutočnú autonómiu, najmä v ekonomickej oblasti.“
Nebojíte sa, že vás postihne osud rektora Šveca, ktorý bol dlho považovaný za erudovaného odborníka na školstvo, ale ako politik sa výraznejšie neprejavil?
„S týmto názorom sa nestotožňujem. A nebojím sa. Osoby a osudy sú rozdielne.“
JARMILA HORÁKOVÁ