
Predseda vlády Mikuláš Dzurinda nevynechá žiadnu príležitosť byť pri otvorení podniku, ktorý vytvorí nové pracovné príležitosti. Aj to je jeden zo spôsobov, akým sa snaží vyvrátiť kritiku svojich budúcich koaličných partnerov, že jeho vláda nesplnila volebné sľuby o znížení nezamestnanosti. V utorok sa v Senici zúčastnil na otvorení výrobného závodu spoločnosti DELPHI na montáž elektrických káblových zväzkov pre VW Bratislava. Na snímke premiér Mikuláš Dzurinda (vľavo) s generálnym riaditeľom spoločnosti Hansom Joachimom Bernienom. FOTO TASR – RADOVAN STOKLASA
BRATISLAVA – Politické strany si pred voľbami vytvárajú zoznam politikov z iných strán, ktorí sú pre ne neprijateľní do budúcich koalícií. Už dlhšie je jednotkou tohto pomyselného zoznamu Vladimír Mečiar, teraz k nemu pribudli aj predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda a poslanec SMK Miklós Duray. Za neprijateľných ich označila Ruskova ANO, ktorá je možným povolebným partnerom oboch strán.
Viacerí predstavitelia vládnych strán sa obávajú, že pokračovanie tohto trendu zneistí voličov a po voľbách sťaží rozhovory o vzniku novej vlády.
Politologička Darina Malová vidí za vylučovaním osôb snahu politických strán získať nových voličov. „Politici ako Mečiar, Dzurinda, Mikloš sú kontroverzní. Výskumy hovoria, že majú vysokú dôveru, ale aj nedôveru. Myslím si, že strany kalkulujú s verejnou mienkou a prispôsobujú sa jej.“
Ruskova ANO tvrdí, že Dzurinda by nemal byť v novej vláde a okrem jeho kritiky sa odvoláva aj na nedôveru občanov k premiérovi, ktorá vzrástla nad 50 percent. Na Durayovi sa ANO nepáčia jeho nedávne výroky, a preto by podľa nej nemal vôbec kandidovať.
Predseda KDH Pavol Hrušovský nepovažuje takýto štýl za šťastný. „Nakoniec nebudeme schopní po voľbách kultivovaným spôsobom zostavovať vládu.“
Za legitímne však považuje vymenovať tie strany, s ktorými chce KDH po voľbách spolupracovať a s ktorými nie. O Ficovom Smere KDH nehovorí, pretože podľa Hrušovského sa nevzdali projektu pravicovej vlády podľa tolerančného patentu. „My hovoríme iba o tých stranách, ktoré kategoricky odmietame, a to, čo si najviac želáme. Ostatné alternatívy zostávajú otvorené.“
Predseda SMK Béla Bugár z SMK sa obáva, že ANO svojimi výrokmi docieli to, že „ľudia nebudú mať istotu, že sa vytvorí istá vláda a niektorí sa kvôli tomu nemusia zúčastniť na voľbách“. K Durayovi povedal, že ANO zaútočilo bez toho, aby sa opýtali na pozadie jeho výroku. Za neprijateľné považuje, aby iná strana určovala, koho si má dať SMK na volebnú kandidátku.
Šéf Smeru Robert Fico mieni pred prázdninami v mene strany vyvodiť zodpovednosť voči konkrétnym politikom. Kritiku nasmeroval najmä na Ivana Mikloša i premiéra Dzurindu. „Ak som tri a pol roka jedným z hlavných oponentov Dzurindu a tvrdím, že to robí zle, tak asi ťažko si možno predstaviť nejakú úzku personálnu spoluprácu do budúcnosti.“
Podpredseda HZDS Rudolf Žiak zopakoval, že strana je pripravená spolupracovať s každým subjektom, ktorý sa po voľbách dostane do parlamentu. Základnou podmienkou je zhodná orientácia v zahraničnej oblasti.
Podľa jeho vyjadrenia naďalej prebiehajú rokovania s možnými partnermi, aj keď tí to popierajú. Vníma to ako predvolebnú taktiku. „Po prvých veľmi pozitívnych rokovaniach so stranou Smer pán predseda Fico povedal, aby sme ho veľmi nechválili, lebo mu to škodí. Tento princíp tu funguje.“
(sp, sen)