
FOTO - REUTERS
Rozhodujúci vplyv na výsledky rokovania pritom majú Spojené štáty svojím právom veta. Izrael amerických diplomatov žiadal, aby rozhodnutie o vyslaní misie vetovali. Obáva sa, že výsledky vyšetrovania využijú na obvinenie izraelských vojakov z vojnových zločinov. „Je to kus pokrytectva,“ vyjadril sa na adresu BR OSN hovorca izraelskej vlády Mark Sofer, „ide o uprednostňovanie jednej strany, čomu čelíme v niektorých medzinárodných organizáciách,“ dodal.
Na prijatie misie Izraelčania stanovili šesť podmienok. Žiadajú, aby sa mandát delegácie obmedzil iba na fakt, a nie na dôsledky. Izrael chce vyberať svojich svedkov a žiada záruky, aby spomínaných svedkov nebolo možné obviniť z vojnových zločinov. „Nepodarí sa žiadny pokus, ktorý by nás pred svetom zneuctil alebo postavil pred súd. Žiadna iná armáda ako izraelská nemá taký vysoký morálny štandard,“ povedal izraelský premiér Ariel Šaron.
Palestínčania ale upozorňujú, že čím dlhšie sa bude misia odkladať, tým ťažšie sa budú hľadať dôkazy o tom, čo sa v Džaníne stalo.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan sa prikláňa k zrušeniu misie. Tvrdí, že v prípade Džanínu počuť mnoho obvinení a že sa veľmi ťažko rozlišuje medzi pravdou a klamstvom.
Palestínčania izraelskú stranu obviňujú z masakry, ktorá pripravila o život stovky ľudí. Izrael obvinenia odmieta. Tvrdí, že išlo o zničenie „teroristickej infraštruktúry“.
Po ťažkých aprílových bojoch v Džaníne našli 50 tiel Palestínčanov, 23 Izraelčanov a 201 zranených. Armáda zničila stred tábora a podľa humanitárnych organizácií Izraelčania niekoľko dní k raneným nepustili záchranárske tímy.
Zatiaľ čo politici debatovali o misii, izraelská armáda sa včera stiahla z mesta Hebron, ktoré je v palestínskej správe. Ďalších 28 ľudí opustilo betlehemskú Baziliku narodenia Pána.
Vzápätí vypuklo ďalšie násilie. Najmenej 25 izraelských tankov preniklo v noci na včera do palestínskeho utečeneckého tábora Rafah na juhu pásma Gazy. Po začiatku operácie vypukli v tábore boje, pri ktorých zahynuli minimálne traja Palestínčania vrátane dvojročného dieťaťa.
Podľa palestínskych bezpečnostných zdrojov v 80-tisícovom tábore panujú obavy, že Izrael plánuje v Rafahu podobnú operáciu ako v Džaníne. (čtk reuters, tasr)