
Plagát pakistanského prezidenta Parvíza Mušarráfa pred Prezidentským palácom v Islamabade. FOTO - ČTK/AP
ených a účasť sa pohybovala až okolo 75 percent. Naopak opozícia i nezávislé organizácie tvrdia, že účasť bola dramaticky nižšia, dochádzalo vraj k podvodom a výsledky sú zmanipulované.
Nezávislá pakistanská komisia pre ľudské práva označila všeľudové hlasovanie za nedemokratické a naznačila, že ľudí k účasti nútili. Počas utorkového referenda prichádzali správy o prázdnych volebných miestnostiach okrem iného v dvoch najväčších mestách - Karáčí a Láhore.
„Bola to fraška,“ povedal I. A. Rehman z nezávislej organizácie Komisia ľudských práv v Pakistane. „Otázka účasti je nezmyselná, keďže s hlasmi sa manipulovalo,“ povedal.
Opozícia upozornila, že údajne nezmývateľný atrament, ktorým voličov po odovzdaní hlasov označovali, sa dal ľahko odstrániť. Tak mohli niektorí hlasovať opakovane.
„Toto referendum bolo najväčšou politickou chybou generála Mušarráfa, odkedy prišiel k moci. Celý priebeh bol neférový, neslobodný a neprehľadný. Oslabilo ho to politicky, a morálne upadol o dobrých pár stupňov,“ komentoval referendum politológ Mušahíd Hussain.
Mušarráf nastúpil k moci po prevrate v októbri 1999. O predĺženie svojho mandátu sa usiluje s odôvodnením, že chce zaistiť pokračovanie hospodárskych a politických reforiem. Pokiaľ bude formou referenda „znovuzvolený“, zabráni tak možnosti, že by ho mohol zosadiť nový parlament, ktorý vzíde z volieb pripravovaných na október.
Mušarráf spolu s prezidentským úradom zastáva i funkciu premiéra a šéfa armády. Po minuloročných septembrových útokoch v Spojených štátoch sa stal spojencom Západu, keď ponúkol pomoc Pakistanu v medzinárodnej protiteroristickej kampani. (reuters, čtk)