BRATISLAVA - Väčšina analytikov vidí vo vývoji zahraničného obchodu stabilizáciu a niektorí dokonca aspoň „nesmelé náznaky“ zlepšenia. Pozitívne vnímajú, že vývoz klesol v marci menej ako dovoz. „Náznaky zlepšenia tu sú, ale toto číslo by sme zatiaľ nepreceňovali,“ varoval Marek Gábriš, analytik z ČSOB.
Za dôvod zlepšenia označil Gábriš napríklad priaznivejšie ceny ropy a silnejší kurz koruny oproti doláru, čo sa prejavilo v nižšej hodnote dovozov. Podľa Viliama Pätoprstého z UniBanky možno za poklesom dovozu vidieť aj nižšiu potrebu dovozov tých exportérov, ktorí v súčasnosti menej vyrábajú. Najslabší bol vývoz producentov automobilov, kovov a nerastných výrobkov. „Ide pritom o tri zo štyroch objemovo najvýznamnejších komodít nášho vývozu,“ vysvetil Pätoprstý.
Analytici nie sú až takí pesimisti ako guvernér NBS Marián Jusko ani v odhadoch vývoja za celý rok. Schodok podľa nich rekord z vlaňajška neprekoná. „Za prvý polrok sa výška deficitu nebude zrejme výraznejšie líšiť. Viac si však sľubujeme od druhej polovice roka,“ povedal Róbert Prega z Tatra banky. Zdôvodnil to spustením novej výroby a silnejším dopytom po našich výrobkoch v zahraničí. Ten by malo priniesť oživenie svetovej ekonomiky. „Najväčším rizikom a najviac nevypočítateľnou zložkou zostáva spotreba vlády a použitie privatizačných príjmov,“ dodal Prega.
Deficit obchodu za prvý štvrťrok bol o skoro 800 miliónov vyšší ako vlani - dosiahol 19,6 miliardy korún. Hodnota vývozu pritom klesla o 3,8 percenta, dovozu o 2,9 percenta. Za marec bol schodok 7,4 miliardy korún, čo je medziročné zlepšenie o vyše miliardy. Vývoz sa znížil o 3,2 percenta. Dovoz ho v poklese prekonal o 1,6 percentuálneho bodu. Deficit bežného účtu platobnej bilancie za prvé dva mesiace medziročne vzrástol z šesť miliárd na 8,1 miliardy korún. (bro)