
Dieťa, ktoré sa hlási na osemročné gymnázium, by malo byť citovo a rozumovo zrelé, hovoria psychológovia. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Preto sa uvažovalo o tom, že by sa súčasťou prijímacích pohovorov stali aj psychologické testy.
„Dnes ministerstvo predpisuje ako súčasť prijímacích pohovorov iba profilové predmety,“ hovorí František Švába z oddelenia všeobecného vzdelávania ministerstva školstva. „Celoplošné psychologické testy zatiaľ povinné nie sú, ale je v kompetencii riaditeľov škôl zaradiť ich do prijímačiek. Ak sa bude robiť nová vyhláška, môže sa stať, že po konzultácii s psychológmi z pedagogicko-psychologických poradní sa psychologické testy v prijímacích pohovoroch na osemročné gymnáziá ocitnú.“
Niektoré jazykové a športové školy už pri prijímačkách používajú aj psychologické testy.
„Psychologický výber sme robili napríklad pre športové gymnázium na Ostredkovej ulici v Bratislave,“ hovorí riaditeľ Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Ľubomír Páleník. „V rámci talentoviek sme použili batériu testov zameraných na intelekt, výkonovú motiváciu a osobnostné dotazníky. Tieto testy však boli iba prídavným kritériom pri prijímaní na školu.“
Psychológovia aj pedagógovia často upozorňujú na fakt, že pod tlakom ambicióznych rodičov sa na osemročkách neraz ocitnú aj deti, pre ktoré tento typ školy nie je vhodný. Preto sa aj na ministerstve školstva uvažuje o tom, že by sa na takéto školy robil podobný psychologický výber ako na školu pre mimoriadne nadané deti. Môže sa totiž stať, že dieťa je po rozumovej stránke zrelé, vie sa naučiť, ale sú tam iné faktory, ktoré by mu život na gymnáziu komplikovali.
„Na osemročné gymnáziá by mali ísť deti, ktoré sa vymykajú z bežnej populácie. Aby sme tam skutočne dostali takýto výber, mali by sa zaviesť aj psychologické kritériá,“ hovorí Ľubomír Páleník. „Nie je dôležitý len intelekt, ale aj to, či je dieťa na takýto krok pripravené emocionálne, sociálne a či má výkonovú motiváciu. Niekto chce a nemá na to a iný naopak rozumové schopnosti má, ale chýba mu chuť a vôľa.“
Ak sa teda rodičia rozhodujú - dať či nedať dieťa na osemročné gymnázium, môžu použiť rady pedagogicko-psychologickej poradne a svoje dieťa si dať otestovať. (gal)