
Možno to tak nevyzerá, ale práve sa pozeráte na gymnazistov. Toto sú gymnazisti z osemročného gymnázia na Jelačičovej ulici v Bratislave, ktorí o dva mesiace končia primu - prvý ročník osemročky. FOTO SME - SOŇA REBROVÁ
„Gymnáziá s osemročným štúdiom nám berú najlepších žiakov. Niekedy až toľko, že musíme spájať dve triedy,“ sťažujú sa základné školy. Jedni ich obhajujú, druhí kritizujú. Gymnáziá s osemročným štúdiom.
Pre deti so zvýšenými schopnosťami
„Osemročné štúdium na gymnáziách je určené pre deti so zvýšenými schopnosťami a záujmom o štúdium,“ hovorí Igor Gallus, vedúci oddelenia všeobecného vzdelávania ministerstva školstva.
Odborníci predpokladajú, že takýchto detí by malo byť v populácii asi päť percent. Ale napríklad v Bratislavskom kraji podiel novoprijatých žiakov do prvého ročníka osemročných gymnázií dosahuje až 15 percent z populačného ročníka. (Celoslovenský priemer je osem percent.)
Kým v roku 1989 sme mali len pár gymnázii s osemročným štúdiom, dnes ich máme 158. Záujem rodičov o ne neklesá. Aj preto minulý rok vyvolalo veľký rozruch vyhlásenie ministerstva školstva o redukcii osemročiek.
Dnes už ministerstvo hovorí, že problém sa vyrieši sám, „vďaka“ klesajúcej pôrodnosti. „Predpokladá sa, že percentuálny podiel novoprijímaných žiakov do prvého ročníka osemročného štúdia postupne neprekročí hranicu 5-6 percent populačného ročníka v celoslovenskom priemere,“ vysvetľuje I. Gallus.
O miesta bude ako vždy bitka
Aj tento rok bude o miesta na osemročných gymnáziách bitka. Napríklad v Topoľčanoch otvárajú jednu triedu, do ktorej môžu prijať 32 žiakov. Hlási sa ich však až 105. „To je strašne veľa,“ myslí si riaditeľka školy Viera Dzurejová.
Hovorí, že to len dokazuje záujem rodičov o tento typ školy. Nie detí. Potvrdzujú to aj jej skúsenosti: „Práve teraz nám končí prvá oktáva so zameraním na biológiu a chémiu, a tak sme boli zvedaví, na aké školy sa žiaci hlásia. Tipnete si?“ usmieva sa. „Rôzne. Presne tak isto ako na iných školách - právo, medicína, ekonómia, technika. Potvrdili sme si, čo platí všeobecne - hovoriť v desiatich rokoch o tom, čo dieťa chce, je veľmi predčasné.“
Riaditeľka osemročného gymnázia v Topoľčanoch sa však snaží vyjsť rodičom v ústrety - tento rok urobila medzi rodičmi informatívny prieskum, o aké odbory majú záujem. Väčšina rodičov uviedla, že by sa im páčili najmä prírodovedné odbory - programovanie alebo matematika a fyzika.
Inšpekcia o osemročkách
Kvalitu gymnázií s osemročným štúdiom minulý rok overovala Štátna školská inšpekcia pomocou komplexných inšpekcií. Podľa inšpekcie „školy postupujú podľa platného vzdelávacieho plánu, ktorý sa dodržiava, zámery a ciele práce sú jasne stanovené. Kvalifikovanosť učiteľov je vysoká - dosahuje takmer sto percent. Pracovná atmosféra a psychoklíma na vyučovacích hodinách je väčšinou pozitívna, rovnako ako komunikácia medzi žiakmi a učiteľmi.“ Inšpekcia hodnotí pozitívne i projekt FAST - integrované tematické vyučovanie na osemročkách, ktoré sa v praxi veľmi osvedčilo.
Ako negatíva osemročných gymnázií Štátna školská inšpekcia uvádza najmä málo vyhovujúce priestorové podmienky, čiastočný nedostatok učebníc (najmä biológie a chémie), nekoncepčnú a formálnu prácu predmetových komisií.
Negatívne hodnotí úroveň vzdelávacích výsledkov z matematiky, ktorá sa podľa inšpekcie na tomto type škôl znižuje.
Prijímačky 4. júna
Prijímacie pohovory tohto roku pripadli na 4. júna, takže rodičia majú ešte mesiac na intenzívnu prípravu svojich ratolestí. Kupujú im testy, skúšajú ich, platia doučovanie.
Niektorých odborníkov to škrie: „Ak majú byť gymnáziá s osemročným štúdiom pre nadané deti, mali by prijímačky hravo zvládnuť, netreba ich rok trénovať a cvičiť. Neskôr to môžu oľutovať, lebo nebudú stíhať a budú sa cítiť menejcenné.“