
NEW YORK – Americká ekonomika minulý týždeň prekvapila dobrými číslami o raste hrubého domáceho produktu. Ten podľa ministerstva obchodu v prvom štvrťroku vzrástol medziročne o 5,8 percenta, čo prekonalo očakávania analytikov. Okrem toho, že tento údaj predstavuje najsilnejší nárast za posledné dva roky, mohol by byť aj potvrdením konca recesie v najväčšej svetovej ekonomike.
„Ekonomika z recesie nevyšla hanblivo, ale priam z nej vyskočila,“ povedal podľa britskej BBC ekonóm Putnam Investments David Kelly. Podľa jeho názoru dôvodom sú úspechy stimulačných opatrení po 11. septembri. Údaje o hrubom domácom produkte bude ešte ministerstvo aspoň dvakrát prehodnocovať, kým budú známe konečné čísla.
Aj napriek pozitívnym údajom o raste ekonomiky však ceny akcií v piatok klesli. Zároveň s hrubým domácim produktom boli zverejnené aj výsledky prieskumu spotrebiteľskej dôvery. Tá sa kvôli nízkym cenám akcií a napätiu na Blízkom východe v apríli zhoršila. Kým v marci bol index spotrebiteľských nálad 95,7 boda, v apríli klesol na 93 bodov.
Aj keď podľa mnohých rast ekonomiky v prvom kvartáli je dôkazom konca recesie, analytici podľa BBC varujú, že to ešte neznamená začiatok ďalšieho boomu pre Ameriku. Ekonomika možno nie je taká silná, ako tvrdia čísla, povedal hlavný ekonóm AG Edwards & Sons Gary Thayler.
Rast ekonomiky závisí od ochoty Američanov míňať, keďže spotreba tvorí asi dve tretiny hrubého domáceho produktu. A zhoršujúca sa spotrebiteľská dôvera môže viesť k poklesu ochoty míňať peniaze.
Okrem toho rast bol poháňaný aj väčšími výdavkami na zbrojenie. Okrem toho prezident George W. Bush vyzdvihol aj význam zásob, ktoré sa znižovali pomalšie ako v predošlých mesiacoch, čo znamená, že podniky začali vyrábať viac. Stále klesajúci objem investícií podnikateľskej sféry však znamenal pre mnohých sklamanie, a vyvoláva otázky, aký ekonomický rast bude môcť Amerika v tomto roku dosiahnuť, ak firmy nezvyšujú svoju kapacitu. (gk)