Po stretnutí s veľvyslancom Weiserom riaditeľ NBÚ Ján Mojžiš novinárom povedal, že jeho úrad chce v spolupráci so spravodajskými službami „určiť nový smer pri riešení problému korupcie na Slovensku“ a hneď aj vysvetlil, na čom sa bude „nový smer“ boja s korupciou zakladať.
Na to, aby Národný bezpečnostný úrad vydal verdikt, že preverovaná osoba je nedôveryhodná, nepotrebuje súdne rozhodnutie. „NBÚ neskúma vinu alebo nevinu, ale skúma dôveryhodnosť danej osoby,“ povedal Mojžiš. Ak dostane preverenú informáciu od tajnej služby, že preverovaná osoba je skorumpovaná, odníme jej možnosť oboznamovať sa s utajenými skutočnosťami. „Ľudia, u ktorých bolo dokázané korupčné správanie, nebudú môcť prichádzať do styku s utajovanými skutočnosťami, čím im bude zabránené zastávať vysoké funkcie v štátnom aparáte,“ povedal riaditeľ Mojžiš. Takáto eliminácia korupčníkov však má svoje úskalia.
Môže byť účinná teraz, keď osoby, ktoré neprešli previerkou NBÚ, nemajú možnosť sa proti tomuto rozhodnutiu odvolať. Čo je stav s veľkou pravdepodobnosťou neústavný, ale určite neprirodzený. Žiadny štátny orgán, ani NBÚ, totiž nemôže a nesmie vychádzať z predpokladu, že je neomylný. Preto sa už pripravuje novela zákona o utajovaných skutočnostiach, aby sa zriadil súdny orgán s právomocou „posudzovať dôvody, pre ktoré sa NBÚ rozhodol tak, ako rozhodol“. Z čoho vyplýva, že na nepreverenie osoby podozrivej z korupcie sotva postačí holá informácia spravodajskej služby - musí to byť dôvod, ktorý za relevantný uzná príslušný súd.
„Nový smer“ boja s korupciou predstavuje skratku, ktorá nie je celkom ústavne a právne obhájiteľná. Vo chvíli, keď sa takou stane, už zas nebude skratkou. Boj s korupciou nemôže vyhrať jeden štátny orgán. Ide totiž o dlhú cestu, ktorou musí prejsť celá spoločnosť.