
Proti izraelskej okupácii protestuje v Izraeli aj veľa zahraničných aktivistov. V sobotu v Betleheme žiadali prepustenie osôb uväznených v Chráme narodenia Pána. Izraelsko-palestínske rokovania v tejto veci zatiaľ nepokročili. FOTO - REUTERS
Viac ako dva týždne po skončení najkrvavejšej bitky palestínskej intifády v Džaníne bitka o pravdivú verziu udalostí ôsmich aprílových dní v rovnomennom utečeneckom tábore pokračuje na mediálnom fronte. Izrael a Palestínčania sa navzájom obviňujú z propagandy a medzinárodné vyšetrovanie sa ďalej odkladá. Delegácia OSN na čele s bývalým fínskym prezidentom Marttim Ahtisaarim zatiaľ bezvýsledne čaká na povolenie na odlet v Ženeve.
Izraelská vláda včera rozhodla, že delegácii OSN nedá súhlas na misiu v Džaníne za podmienok navrhovaných OSN a vyžiadala si ďalší odklad. Príchod komisie bol už niekoľkokrát odložený - naposledy v noci na sobotu.
Od schválenia misie OSN Izrael proti jej podmienkam stále vznáša výhrady. Včera opäť prišiel s novými. „My sami chceme rozhodnúť, koho predvolať ako svedka za našu stranu. Toto je hlavný problém,“ citovala včera ministra zahraničných vecí Šimona Peresa, ktorý s delegáciou OSN rokuje v Ženeve, agentúra Reuters.
Vyšetrenie udalostí v Džaníne si želajú aj USA a na nátlak zahraničia s ním Izrael po prvom odmietnutí napokon súhlasil. Avšak zvlášť odkedy viacerí zahraniční predstavitelia z radov OSN a EÚ kritizovali „hrubé porušovanie ľudských práv v Džaníne“, prešiel Izrael do protiútoku. Cieľom misie OSN je odsúdiť židovský štát - tvrdí Izrael - a preto si začal klásť podmienky: žiadne súdne stíhanie na jeho základe, pripomienky mal aj k zloženiu a vyčítal OSN otázky okolo kompetencií.
S odďaľovaním vyšetrovania miznú aj dôkazy. Palestínčania ešte stále prehľadávajú ruiny tábora, prakticky zrovnaného so zemou bombardovaním z helikoptér a buldozérmi. Izrael však tvrdí, že nemá čo skrývať - popiera správy o svojvoľnom zabíjaní civilistov, o popravách bez súdu i pochovaní tiel do masového hrobu na tajnom mieste. Palestínčania tvrdia: Boli zabité stovky, Izrael tvrdí, že nie viac ako 48, ktorých telá boli dosiaľ vyzdvihnuté z ruín. Na izraelskej strane zomrelo okrem toho 23 vojakov. Operáciu kritizovali aj izraelské médiá - najmä to, že Džanín - podľa Izraela „hniezdo teroristov“ - mali zaistiť neskúsení vojaci, rezervisti.
V každom prípade sa v Džaníne odohrala najtvrdšia bitka intifády - možno jediná skutočná ostrá výmena paľby. Izraelské operácie sa vopred oznámia a armáda má väčšinou do činenia len s odporom osamelých strelcov. V Džaníne šlo o klasickú bojovú situáciu - ktorá sa odohrala v strede husto obývaného utečeneckého tábora. V paľbe najšpičkovejších moderných zbraní uviazlo mnoho civilistov.