
V stredu napoludnie postihlo juhovýchodné Kosovo zemetrasenie o sile 5,4 stupňa Richterovej stupnice. Jeden človek zomrel a desiatky ďalších boli zranení. FOTO – REUTERS

Živelné pohromy na zemeguli:
27. 4. 2002 – 3. 5. 2002
Stúpajúce moria
Mnohým maličkým ostrovom sveta hrozí, že následkom globálneho otepľovania zmiznú. Tvrdí to nový šéf poradného klimatického orgánu OSN, Rajendra Pachauri. Environmentalistu Pachauriho zvolili za šéfa Výboru pre klimatické zmeny minulý týždeň. Doterajším vedúcim bol americký vedec Robert Watson.
„V najbližších troch, štyroch, možno piatich desaťročiach sa vplyvy klimatických zmien prejavia na stúpaní hladiny mora, na poľnohospodárstve, množstve vody, ale aj na zdraví, pretože existujú vírusy, ktorých výskyt sa môže vplyvom otepľovania zvýšiť,“ povedal Pachauri.
o Stúpajúce vody Atlantiku sa čoraz väčšmi prejavujú napríklad na Suriname. Postupujúci oceán tu vytvoril slaný močiar, ktorý sa rozšíril až dva kilometre do vnútrozemia a podmýva hlavnú cestu prechádzajúcu cez okres Coronie.
Záhadný vírus
V Grécku vypukla epidémia zatiaľ neznámeho vírusu, pri ktorej zomreli už traja ľudia. Školy a univerzity v celom Grécku sú zatvorené. Choroba sa objavila 18. apríla a postihla zatiaľ približne 40 ľudí. Všetky obete údajne trpeli na zápal srdca – myokarditídu. Medicínski odborníci zvolali mimoriadne zasadnutie, na ktorom naplánovali opatrenia na zvládnutie infekcie.
Sopečná erupcia
Mexická sopka Popocatepetl, ležiaca juhovýchodne od hlavného mesta Mexico City, vychrlila v priebehu 24 hodín 35 oblakov pary, plynu a popola. Oznámila to Národná agentúra pre prevenciu katastrof. Slabšiu seizmickú aktivitu pozorovali vulkanológovia aj na lávovej klenbe, ktorá sa vytvorila na úpätí krátera sopky.
Záplavy v Afganistane i Amerike
Západný Afganistan postihli prudké záplavy, po ktorých je minimálne päť ľudí nezvestných a najmenej 270 obydlí zničených. Záplavy pri hlavnom meste provincie Qala-i-Nau odrezali cestu desiatkam utečencov, ktorí sa vracali domov z Iránu.
* Najväčšie záplavy, aké si miestni ľudia pamätajú, postihli mesto Wakefield v americkom štáte Michigan. Vyvolali ich rekordné teploty, vplyvom ktorých sa sneh roztopil príliš rýchlo.
Ohrozené tučniaky
Následkom rozpadu masívneho ľadovca pri pobreží Antarktídy pred dvoma rokmi je zničená fauna a flóra v Rossovom mori. Profesor Stanfordskej univerzity Kevin Arrigo oznámil, že milióny tučniakov v oblasti hladujú a hrozí im vyhynutie. Odtrhnutá masa ľadovca, veľká ako Sicília, spôsobila nielen vymiznutie morského fytoplanktónu, ale zablokovala aj potravinové trasy a cesty, po ktorých putovali živočíchy, aby sa spárili. Výskum však odhalil, že tučniaky urobia zrejme všetko pre to, aby sa mohli rozmnožovať na tých istých miestach, kde sa samy narodili. Budú vraj dokonca plávať a robiť túry po obrovských ľadovcoch.
Zemetrasenia
Zemetrasenie o sile 5,4 stupňa zaznamenali v juhovýchodnom Kosove. Jeden človek zomrel a ďalších 100 bolo zranených. Z jednej mešity spadol minaret a viaceré budovy boli poškodené .
* Zemetrasenie o sile 5,1 stupňa Richterovej stupnice postihlo severovýchodné oblasti Spojených štátov amerických a niektoré oblasti juhovýchodnej Kanady. Spôsobilo veľké praskliny na cestách, otriasalo oknami, prerušilo hlavné prívody vody a rúcalo komíny. Epicentrum bolo neďaleko mesta Plattsburgh v štáte New York.
* Pohyby Zeme pocítili aj na pobreží Peru, v strednom Iráne, východných a južných častiach Filipín, na Taiwane a japonskom súostroví Izu.
Cikády na jedálnom lístku
Šéfkuchár Mike Marsland z reštaurácie Purple Onion je šokovaný, ako si hostia obľúbili nové jedlo, ktoré zaviedol na jedálny lístok začiatkom roka – varenú cikádu. Ako povedal pre Radio New Zealand, pôvodne pripravil toto jedlo len do súťaže, ktorú organizovali wellingtonské reštaurácie. Cvrlikajúci hmyz nachytal na stromoch na predmestí, potom ho vysušil na slnku a uvaril. Do súťaže išiel s „cikádovou básňou – s údenou mletou cikádovou zmesou podávanou s červenou repou a ríbezľami, s chlebom a vynikajúcim vínom Pino Gris“. Hoci súťaž nevyhral, jeho kreácia si našla veľa prívržencov. Lenže na Novom Zélande sa končí leto, a tak sa cikády, ktoré sú bohaté na proteíny, na niekoľko mesiacov z jedálneho lístka stratia. Marsland však sľubuje, že o rok si návštevníci jeho reštaurácie na nich pochutnajú znovu.
Autor: STEVE NEWMANThe Los Angeles Times Syndicate