Dva mesiace po olympijskom turnaji v Salt Lake City, kde si triumf vychutnala Kanada, sa hokejový svet stretáva na šampionáte vo Švédsku. Vyše osemmiliónová severská krajina patrí medzi tradičných organizátorov MS, tohto roku ich pripravila už deviaty raz, ale prvýkrát bez Štokholmu. Šestnásť tímov bude korčuľovať za medailami v halách v trojuholníku miest Göteborg, Jönköping, Karlstad. O štvrtý titul v rade za sebou sa pokúsi reprezentácia Česka. Naši hokejisti cestovali do Švédska s túžbou odčiniť výbuch na olympiáde, kde sa zo základnej skupiny neprebojovali do hlavného turnaja.
Fínsky rekord nepadne
Švédsko ešte dlho po olympiáde mátal gól Bielorusa Kopata v 58. minúte štvrťfinálového zápasu v Salt Lake City, keď si skúsený brankár Salo lapačkou zrazil puk za chrbát do siete. V hokejovom turnaji ZOH sa zrodila najväčšia senzácia, Dávid zdolal Goliáša.
„Aj Švédi túžia po náprave výsledkov na olympiáde, ale ich fanúšikovia neberú neúspech tak tragicky ako u nás. Po mesiaci už zabudli na Salt Lake City a teraz sa tešia, že svoje mužstvo uvidia na domácom ľade,“ povedal znalec švédskych pomerov Ján Pardavý, ktorý hral v tejto sezóne za Djurgaarden.
Potvrdil to aj ďalší Slovák v Štokholme, trenčiansky rodák Tibor Gregor, ktorý je už 15 rokov zamestnaný na Švédskom hokejovom zväze: „Výsledky tímu Tre kronor na olympiáde neodradili hokejových priaznivcov. O záujme divákov svedčia čísla: mesiac pred šampionátom bolo z celkových 450-tisíc lístkov vypredaných 330-tisíc. Päťtisíc vstupeniek predali do Lotyšska.“
Zdá sa, že divácky rekord MS z Fínska ‘97 (525 000) zostane neprekonaný, ale vlaňajších 407 540 návštevníkov v Nemecku môže padnúť.
Pre najlepších sa MS začínajú vo štvrťfinále
Majstrovstvá sveta elitnej kategórie sa rozšírili z 12 účastníkov na 16 v roku 1998. Odvtedy je model podobný. Zo základnej 4-člennej skupiny postúpia do kvalifikačnej fázy prvé tri mužstvá, potom sa hrá v dvoch 6-členných skupinách.
Tímy, ktoré skončili v základných skupinách na poslednom, štvrtom mieste, hrajú systémom každý s každým v skupine o 13. až 16. miesto o záchranu.
Prvé štyri mužstvá z kvalifikačnej fázy idú do štvrťfinále, hrá sa do kríža (E1 – F4, atď.) vyraďovacím spôsobom na jeden zápas. Pre najlepšie mužstvá sa v skutočnosti šampionát začína až vo štvrťfinále play off.
Česi chcú štvrtý titul v sérii
Najviac titulov majstra sveta má bývalý ZSSR (22), po rozpadnutí impéria na šampionáte v Nemecku v roku 1993 nadviazalo na sériu titulom Rusko, ale odvtedy hokejová veľmoc márne čaká na medailu. Najúspešnejšou krajinou posledných rokov na MS je Česko. Zverenci trénera Josefa Augustu sa vo Švédsku pokúsia o štvrtý titul v sérii, čo sa naposledy poradilo zbornej Sovietskeho zväzu v ére trénera Viktora Tichonovova (päť prvenstiev v rokoch 1978–1983).
Špičkové mužstvá na MS sú každororočne závislé od prísunu hráčov z klubov vyradených v play off zámorského Stanley Cupu, vlani v Nemecku nastúpilo 93 hokejistov z klubov NHL – z toho 10 Slovákov.
Slovensku ide o nápravu povesti
Hokejisti Slovenska štartujú v elitnej kategórii majstrovstiev sveta od roku 1996 vo Viedni, kam mužstvo expresne za dva roky priviedol z C-kategórie tréner Július Šupler. Vrchol dosiahli v Petrohrade 2000, Filcov tím hral vo finále s Českom (3:5). Vlani sa v Nemecku zaradilo do priemeru, po 4. mieste v tabuľke kvalifikačnej fázy narazilo vo štvrťfinále na Česko (0:2) a muselo sa pobrať domov. „Mrzí ma, že sme nedokázali zdolať ani jedného silnejšieho súpera,“ charakterizoval vystúpenie nášho mužstva najproduktívnejší hráč Vladimír Országh.
Slovensko v základnej skupine vyplnilo povinnú jazdu víťazstvami nad Japonskom 8:4, Rakúskom 5:0, podľahlo Fínsku 2:5 a keď v nadstavbe zdolalo Ukrajinu 3:1, potom už kráčalo od prehry k prehre: Švédsko 1:3, USA 1:3, Česko 0:2.
Po zbabranej olympiáde v Salt Lake City (13. miesto) má tréner Ján Filc stále dôveru vedenia hokejového zväzu, mužstvo chce napraviť povesť slovenského hokeja. Povzbudením je štart kapitána strieborného tímu z Petrohradu Miroslava Šatana aj kanoniera NHL Petra Bondru, ktorý si v 34 rokoch zapíše premiéru na MS.
GÖTEBORG – SCANDINAVIUM„Už nie najnovšia, ale stále účelná hala, kde je pred plným desaťtisícovým hľadiskom vždy radosť hrať hokej,“ charakterizoval známu arénu Scandinavium slovenský reprezentant Ján Pardavý. Halu v druhom najväčšom švédskom meste otvorili v roku 1971, v roku 1981 sa v nej hrali majstrovstvá sveta v hokeji, v rokoch 1985 a 1993 svetový šampionát stolných tenistov. Scandinavium slúži aj ako miesto na koncerty, hľadisko sa dá flexibilne pripraviť pre 2500–14 000 divákov.
V polmiliónovom prístavnom meste sa budú hrať dve základné skupiny MS, aj „béčko“ s účasťou Slovenska, kvalifikačná fáza a záverečné zápasy o medaily.
JÖNKÖPING – KINNARPS ARENAŠesťtisícovú halu dôverne poznajú bratia Richard a Rastislav Pavlikovskí z Dubnice, ktorí na brehu jazera Vättern obliekajú dres mužstva HV 71. Do Jönköpingu zaradili zápasy A-skupiny (Česko, Nemecko, Švajčiarsko, Japonsko), stretnutia kvalifikačnej zóny aj skupiny o záchranu a štvrťfinále. Známe univerzitné mesto medzi Göteborgom a Štokholmom má 120-tisíc obyvateľov.KARLSTAD – LÖFBERGS LILA ARENALöfbergs Lila Arena, otvorená na začiatku tento sezóny v Karlstade, oslavovala pred tromi týždňami švédsky titul. Domáce mužstvo Färjestad zvíťazilo vo finálovej sérii nad MoDo, kde pôsobila aj slovenská dvojica Richard Lintner – Miroslav Hlinka. Hala má kapacitu 8000 divákov, bude hostiť účastníkov základnej C-skupiny Kanadu, USA, Lotyšsko, Taliansko a uskutočnia sa v nej aj zápasy kvalifikačnej fázy i štvrťfinále. Mesto s 80-tisíc obyvateľmi je v športe známe aj organizovaním Rallye Švédska, každoročne býva centrom pretekov zaradených do seriálu MS.